A tak devadesátky vyhrál Václav Klaus. Politická zpověď Petra Pitharta

DRUHÁ ČÁST ESEJE

A tak devadesátky vyhrál Václav Klaus. Politická zpověď Petra Pitharta
Do posledního roku federace. Václav Havel a Václav Klaus 1. ledna 1992. Foto: Ondřej Němec
3
Týdeník
Petr Pithart
Sdílet:

Někdejší předseda české vlády a pozdější šéf Senátu Petr Pithart publikoval v Týdeníku Echo vydaném 29. února svůj text Proč strany prohrávají s hnutími? V aktuálním čísle nyní přinášíme dokončení jeho politické zpovědi.

Když jsem se se začátkem února 1990 stal předsedou vlády České republiky a jako „představitel OF“ jsem z té funkce odstoupil, do čela hnutí byl doslova dostrkán Jan Urban, který se té roli bránil a rovnou řekl, že funkci tedy bere, ale hned po volbách jako předseda skončí. Do voleb šlo OF pod jeho vedením s heslem „Strany jsou pro straníky, OF je pro všechny“. A s tímto heslem vyhrálo volby s nadpoloviční většinou.

Dnes vím, že to heslo, které se všem líbilo (jeho autorem byl Vladimír Železný), bylo pro demokratický politický systém na desítky let dopředu zcela destruktivní. Ale nevzpomínám si, že bych se proti němu hlasitě ohrazoval, protože jsem si také přál, abychom vyhráli… To jsem už rezignoval na naději, že se staneme stranou. Můj hlasitý protest by nejspíš znamenal zásadní rozkol v Občanském fóru: byl jsem přece tehdy předsedou vlády České republiky! Mocensky nejsilnější figurou nejsilnějšího politického subjektu v zemi…

O politickém stranictví jako o nezbytném předpokladu demokracie jsem přitom mnohokrát psal doma – nejen v Literárních listech, ale potom v samizdatu a v exilových periodikách. O soupeření stran, nikoli hnutí! Musím dnes říct, že toto mé mlčení na zlomu let 1989 a 1990 bylo nejspíš selháním. Ale i kdybych neselhal, nebyl bych měl šanci stranu, stranictví ve svém okruhu prosadit.

Druhou část textu Petra Pitharta Proč strany prohrávají s hnutími? si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články