Nefunguje váš notebook správně?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ať už používáte notebook doma, či při práci, čas od času se může stát, že počítač nefunguje tak, jak by měl, nebo jak si představujete. Co s nefunkčním notebookem dělat? Máte hned několik možností.
Nepanikařte a zkuste jednoduchá řešení
I ve své komplexnosti jsou notebooky pouhou elektronikou, která se může velice snadno porouchat. Problém přitom může být jak na straně softwaru (tedy operačního systému či jednotlivých programů), tak na straně hardwaru (tedy ve fyzických součástkách, jako je displej nebo procesor). Oprava notebooku se dle konkrétní situace může lišit. Vždy samozřejmě můžete stroj svěřit profesionálovi.
Nejprve ale zkuste jednoduchá řešení, jako je restart počítače, případně jeho „násilné“ vypnutí podržením zapínacího tlačítka. Ve chvílích, kdy se počítač začne přehřívat nebo se dokonce zasekne, může jít o rychlé řešení, jak dát vše do pořádku.
Sami zvládnete i čistou instalaci
V mnoha případech může pomoci i instalace novější verze používaných programů, případně kompletní odinstalace a nová instalace programů a aplikací, které používáte. Zejména u starších notebooků, jejichž pevný disk je už kvůli letům používání zanesen nepotřebnými soubory a programy, různými konfiguračními úpravami, nebo dokonce viry, je vhodná čistá instalace operačního systému. Ta často vdechne počítači nový život a vše díky tomu bude opět fungovat zcela hladce.
Zároveň samozřejmě platí, že pokud nemáte s instalací operačního systému žádné zkušenosti, jde už o úkon, který je lepší svěřit profesionálovi.
A co výměna součástek?
Také výměnu některých součástek je u notebooků stále možné provést svépomocí. Je ale pravda, že jich ubývá. U starších notebooků snadno vyměníte baterii za novou, u novějších už může být nutné se s takovým požadavkem obrátit na servis, protože baterie je zpravidla skryta uvnitř šasi, ke kterému je pevně přilepená.
U některých laptopů si můžete svépomocí vyměnit paměť RAM nebo pevný disk, u jiných už ale není možné ani to. Každopádně platí, že pokud se notebook porouchá z vám neznámých důvodů, odeslání přístroje do servisu je vhodnou volbou. Dvojnásob to platí v případě, že je zařízení ještě v záruce, takový počítač byste se neměli snažit sami otevírat a nijak zkoumat, jinak můžete o záruku zcela přijít a opravu si poté budete muset uhradit ze svého.
Jaká je budoucnost?
Jako spotřebitel můžete mít pocit, že výrobci počítačů dělají všechno pro to, aby se přístroje nedaly opravit, a zákazník tak místo servisu preferoval koupi nového zařízení. Částečně to může být pravda, důvodem je ale i snaha o tenčí design notebooku, nižší váhu, efektivních chod či lepší chlazení. Už se ale objevují i názory (a v EU i první reálně kroky tímto směrem), že výrobci možnosti opravy elektroniky zbytečně limitují a na místě by tak byla regulace, která v některých oblastech nařídí výrobcům navrhovat zařízení tak, aby jeho servis – ať už svépomocí, či od profesionála – byl možný a cenově dostupný. Jestli ale za pár let budeme svědky toho, že si v budoucnu na svém notebooku či mobilním telefonu opět budete moci snadno například vyměnit baterii nebo i další součástky, si musíme ještě počkat.