Bude vláda kvůli volbám opět tajit návrh rozpočtu? Opozice je hysterická, zní z ODS
STÁTNÍ ROZPOČET 2026
Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu projedná a s největší pravděpodobností schválí rozpočtovou strategii na roky 2026 až 2028, včetně stanovení výdajových rámců. Tento dokument je vodítkem při přípravě státního rozpočtu, jehož konkrétní návrh, v němž budou muset být mimo jiné i výdaje na Dukovany, má pak ministerstvo financí zveřejnit nejpozději 31. srpna. První návrh historicky vlády představovaly vždy před létem, vloni však došlo ke zveřejnění v nejzazší možný termín. A lze očekávat, že letos tomu nebude jinak.
Rozpočtová strategie, kterou vláda musí schválit do konce dubna, je závazným vodítkem při přípravě návrhu státního rozpočtu na příští rok. Schválené výdajové rámce jsou maximálními limity. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po loňském schválení apeloval na kolegy ve vládě, aby se snažili se na limit nedostat. Strategie předpokládala vloni v dubnu pro letošek deficit 235 miliard korun, definitivní plánovaný schodek činí 241 miliard korun, což je ale způsobeno zářijovými povodněmi. Původní návrh z konce srpna počítal s 230 miliardami.
Mluvčí MF Petra Vodstrčilová redakci sdělila, že resort nebude do doby, než strategii schválí vláda, nic veřejně komentovat. Rozpočet na příští rok musí počítat kromě obvyklých výdajů včetně těch na obsluhu státního dluhu také již s dostavbou Dukovan, včetně přípravy dopravní infrastruktury. Ministerstvo průmyslu a obchodu je podle svého náměstka Štěpána Hofmana (STAN) v úzkém kontaktu s ministerstvem financí a s výdaji na Dukovany počítá. O jaké konkrétní výdaje má jít, respektive v jaké výši, však ani jeden resort nespecifikoval.
V loňském roce čelila vláda Petra Fialy kritice za to, že v rozporu se zvyklostmi z minulých let tajila konkrétní návrh rozpočtu až do úplně nejzazšího termínu, tedy do 31. srpna, kdy navíc dokument zveřejnila až v pozdně večerních hodinách (psali jsme zde). Historicky vlády – včetně té Fialovy – zveřejňovaly návrh už před létem. První návrh státního rozpočtu musí podle zákona být hotový do konce června. Tento postup ostře kritizovali exministři financí Alena Schillerová (ANO) a Miroslav Kalousek.
„Ministerstva samozřejmě dostala pracovní návrhy rozpočtů, které položkově rozpracované vrátí do konce července. Do konce srpna pak ministerstvo financí zveřejní finální návrh rozpočtu 2025 a odešle ho vládě. Jeho příprava probíhá standardně a v souladu se zákonem. Pokud si to nemyslíte, řešte to jinde a nevyhrožujte furt na sociálních sítích. A proč nechci rozpočet zveřejnit dřív než musím? Kvůli takovým jako jste vy, která se škodolibě třese na každou šanci vystrašit co nejvíc lidí, na co určitě nebudou peníze. Naše vláda raději rozpočet projedná interně a shodne se na něm jako celek. Bez PR divadel, kdy si k vám chodili ministři s kloboukem a vy jste vždy senzačně vytáhla nějakou tu miliardu ze šuplíku,“ argumentoval tehdy Stanjura na síti X v reakci na příspěvek Schillerové, která psala, že si vláda udělala z rozpočtových pravidel trhací kalendář.
Souběh voleb a přípravy rozpočtu není šťastný, říká Munzar
Vláda by tak mohla – i v souvislosti s blížícími se volbami – letos zvolit stejnou strategii. Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) pro Echo24 řekl, že průběh schvalování rozpočtu probíhá v několika fázích. „Teprve v letních měsících se upřesňují plánované příjmy podle aktuální makroekonomické prognózy, zároveň během letních měsíců dochází k vyjednávání jednotlivých ministerstev s ministerstvem financí o jejich výdajích. Fáze předtím jsou pracovními fázemi přípravy rozpočtu,“ uvedl Munzar.
„Z tohoto pohledu nepovažuji za šťastné souběh konce funkčního období a sestavování rozpočtu. Obzvláště v letošním roce, kdy jsme svědky hysterických reakcí opozice na jakýkoliv návrh. Dají se tedy očekávat podobné reakce i na přípravnou fázi sestavování rozpočtu,“ dodal Munzar.
Předseda rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN) redakci řekl, že žádné podobné taktizování neřeší. „Za mě je relevantní pouze 30. září. Žádnou taktiku nepreferuji. Důležitý je pro mě tento zákonný termín,“ řekl Bernard. Do 30. září musí vláda předložit návrh zákona o rozpočtu sněmovně.
Loňský postup má odpůrce i uvnitř koalice. Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda například pro Echo24 řekl, že by preferoval vyšší transparentnost. „I v minulém roce jsem tento způsob přípravy státního rozpočtu nepovažoval za ideální. A to zejména z důvodu nižší transparentnosti pro veřejnost. Ze stejného důvodu bych ocenil předložení návrhu státního rozpočtu na rok 2026 dříve než na konci srpna,“ řekl Kohajda. Šéf lidovců Marek Výborný Echu řekl, že příprava rozpočtu je v kompetenci MF a nebude s k němu tak vyjadřovat.
Vodstrčilová pro Echo24 vloni vysvětlila, že příprava státního rozpočtu na následující rok má od roku 2024 trochu jiný časový harmonogram, než tomu bylo v předchozích letech. „Konsolidační balíček změnil rozpočtová pravidla, kde byla vypuštěna povinnost ministra financí předkládat na jednání vlády do konce května předběžný návrh příjmů a výdajů státního rozpočtu na následující rozpočtový rok v členění podle kapitol,“ řekla Vodstrčilová s tím, že tato změna sníží administrativní náročnost přípravy státního rozpočtu.
Národní rozpočtová rada vyjádřila k rozpočtové strategii souhlasné stanovisko, které MF přikládá jako součást podkladů pro jednání vlády. Zároveň ale rada poukazuje na to, že výdaje na dostavbu jaderných bloků by měly být využity skutečně jen na jádro, neměly by poskytovat prostor pro výdaje do jiných oblastí.
„NRR upozorňuje, že dominantně z důvodu úpravy plynoucí z plánovaného poskytnutí návratné finanční výpomoci na stavbu jaderných bloků implikuje výdajový rámec na rok 2026 významně nepříznivější maximální hotovostní saldo státního rozpočtu a státních fondů (-255,6 miliard) než saldo akruální (-219,2 miliard). U těchto prostředků by tedy mělo být v návrhu státního rozpočtu na rok 2026 zajištěno účelové vázání, aby nemohl být takto získaný dodatečný fiskální prostor využit pro financování jiných výdajových aktivit,“ uvádí se ve stanovisku. NRR dále upozorňuje, že s výdaji se počítá ve chvíli, kdy není ani jasné, kdy přesně a zda vůbec k dojde k zasmluvnění dostavby. Zmíněný náměstek Hofman Echu řekl, že smlouva s KHNP by měla být uzavřena do léta.