Zůstaňte doma a nevolejte, prosí španělský premiér. Kvůli blackoutu vyhlásil nouzový stav
BLACKOUT NA JIHU EVROPY
Zůstaňte doma a nepřetěžujte telefonní linky. K tomu vyzval španělský premiér Pedro Sánchez občany své země, která z části zůstává nadále ve tmě. Celkem 15 španělských regionů a Portugalsko postihl v pondělí odpoledne rozsáhlý výpadek elektřiny, který postihl systémy veřejné dopravy, semafory, nemocnice, výrobní a platební systémy a jaderné elektrárny. Země vyhlásila nouzový stav.
„Nemáme přesvědčivé informace o příčinách a žádám veřejnost, aby nespekulovala,“ řekl podle serveru Politico Sánchez a dodal, že vláda prověřuje všechny možné faktory, které mohly k výpadku přispět. Premiér rovněž požádal Španěly, aby zbytečně netelefonovali, aby nedošlo k přetížení komunikačního systému země, který byl po celý den zasažený.
Agentura Reuters dnes odpoledne napsala, že podle správce portugalské elektrické sítě REN způsobil výpadek, který zasáhl Pyrenejský poloostrov od pondělí 12:30 SELČ, vzácný meteorologický jev, který poškodil dobré fungování vedení velmi vysokého napětí. REN ale později pro média popřela, že by tuto informaci zveřejnila a agentura Reuters ji proto stáhla.
Zdá se, že výpadek proudu, kvůli kterému zůstal celý Pyrenejský poloostrov bez elektřiny, byl vyvolán nerovnováhou v elektrické síti země. Eduardo Prieto, ředitel španělského provozovatele přenosové soustavy Red Eléctrica, uvedl, že výpadek byl způsoben „velmi silnou oscilací v elektrické síti“, která vedla španělský energetický systém k „odpojení od evropského systému a kolapsu iberské elektrické sítě ve 12:38“.
Od pozdního odpoledne se v pondělí opět rozsvítila světla ve většině nejsevernějších a jižních regionů Pyrenejského poloostrova, mimo jiné díky dodávkám elektřiny z Francie a Maroka prostřednictvím propojovacích vedení, která obě země spojují se Španělskem.
Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sánchez kolem 23:00 uvedl, že dodávky elektřiny jsou obnovené z téměř 50 procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat.
⚡ MASSIVE BLACKOUT IN EUROPE
— NEXTA (@nexta_tv) April 28, 2025
Residents in Spain, Portugal, France, and Belgium report major outages.
Airports and subways shut down, communication networks hit.
Madrid's Barajas Airport is out of service, El Mundo reports.
No official cause confirmed yet. Chaos unfolds. pic.twitter.com/vZyJOjhEwj
Stanice Cadena Ser uvedla, že se rozsvítila ulice Gran Vía v centru Madridu. Podle prohlášení premiéra Pedra Sáncheze se podařilo připojit k síti některé zdroje, například vodní elektrárny. Správce portugalské elektrické distribuční sítě REN v pondělí po 22:00 SELČ uvedl, že se mu podařilo obnovit dodávky pro milion odběratelů, společnost má podle agentury AFP na 6,5 milionu klientů. Podle agentury Reuters se kolem 21:30 podařilo obnovit dodávky i v některých částech Lisabonu, o něco lepší je situace v Portu.
Výpadek způsobil velké problémy zejména v dopravě, zastavilo se metro, vlaky a mnohde nefungovaly semafory. Ještě kolem 22:30 zůstávalo 11 španělských vlaků s cestujícími zablokováno na tratích. Také některé obchody podle deníku El País zavřely, protože zhaslo světlo, nebo nepouštěly dovnitř další zákazníky. Některé ale mají vlastní generátory, takže výpadek jejich chod neomezil.
Rozsáhlé byly problémy i v Portugalsku, například v hlavním městě Lisabonu, kde bylo nutné evakuovat metro. Lety na lisabonském letišti se ale nepodařilo obnovit před 23:00 SELČ, uvedla agentura Lusa.
Politico v souvislosti s blackoutem upozornilo na to, že Španělsko se kvůli své podpoře Ukrajiny proti ruské agresi stalo hlavním terčem kybernetických útoků a během dne se množily spekulace, že by krize mohla být výsledkem nekalých úmyslů. Společné velitelství pro kyberprostor, které podléhá generálnímu štábu obrany a dohlíží na kybernetickou bezpečnost, a Národní kryptologické centrum zahájily vyšetřování výpadku.
🇵🇹 Meanwhile in Portugal
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) April 28, 2025
Queues to withdraw cash from The ATM following blackouts.
Cash is King. pic.twitter.com/YuT1M4zvtg
Výkonná místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová však možnost hackerského útoku prozatím odmítla s tím, že „neexistuje nic, co by nám umožňovalo říci, že jde o nějaký druh sabotáže nebo kybernetického útoku“.
„Pracujeme s maximální opatrností a budeme muset pokračovat ve vyšetřování, abychom zjistili, jaké konkrétní příčiny vyvolaly tento incident, jenž je jedním z nejzávažnějších, které byly v Evropě za dlouhou dobu zaznamenány,“ dodala Riberová.
Španělsko a Portugalsko mají vysoce integrovanou energetickou síť, která funguje jako energetický ostrov a se zbytkem Evropy je propojená jen malým počtem přeshraničních spojení s Francií.
Evropská komise již několik let vyzývá k větší integraci španělských a portugalských energetických systémů, ale přestože Madrid, Lisabon a Paříž opakovaně signalizovaly svou vůli pokročit v tomto plánu, pokroky přicházejí pomalu.
Masivní výpadky elektřiny v Evropě byly dříve vyvolány drobnými poruchami v národních rozvodných sítích. V roce 2003 zůstala celá Itálie bez proudu poté, co elektrické vedení ve Švýcarsku poškodil strom.