Špatně chráníte whistleblowery! EK podala žalobu na Česko a dalších 7 zemí
ŽALOBA U EVROPSKÉHO SOUDU
Evropská komise podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na osm členských států včetně České republiky. Nezavedly pravidla, která mají chránit oznamovatele protiprávního jednání (takzvané whistleblowery) před případnou odvetou, uvedla EK v prohlášení. Důvodem žaloby má být více než roční zpoždění oproti termínu, kdy nová pravidla měla začít v celé EU platit. V Česku na ně reaguje „zákon o ochraně oznamovatelů“, který právě projednává sněmovna. Strany vládní koalice se ale neshodnou na tom, jak má zákon vypadat a koho má chránit. Rozhořčení nad vládním návrhem vyjádřila pro deník Echo24 již dříve Asociace malých a středních podniků i Podnikatelské odbory, podle nichž zákon uvalí na malé podnikatele řadu nových povinností a zvýší jim provozní náklady.
Žaloba se kromě Česka týká také Německa, Estonska, Španělska, Itálie, Lucemburska, Maďarska a Polska. Zakotvení ochrany oznamovatelů do legislativy jednotlivých států vychází z evropské směrnice z října 2019, lhůta pro její začlenění do právních řádů členských států uplynula předloni v prosinci.
Směrnice je podle EK klíčová při prosazování unijního práva v těch oblastech, kde může jeho porušení vést k poškození veřejných zájmů. Týká se to nejrůznějších politik od ochrany životního prostředí přes zadávání veřejných zakázek po jadernou bezpečnost. Česká vláda vloni v listopadu schválila příslušný návrh zákona, který nyní posuzuje sněmovní ústavně-právní výbor. Ten jeho projednávání přerušil na začátku února, věnovat se mu bude opět na začátku března.
Smyslem směrnice je vytvořit takové prostředí, ve kterém se oznamovatelé nebudou muset obávat jakékoliv sankce v případě, že oznámí protiprávní jednání. Opatření má pomoci lidem, kteří na svém pracovišti odhalí například praktiky ohrožující veřejné zdraví, ochranu dat, bezpečnost produktů či dopravy nebo jadernou bezpečnost. Týká se veřejného sektoru i soukromých firem s 50 či více zaměstnanci.