Vaše tajemství patří nám. Vláda chce zakázat šifrovanou komunikaci
CO JE TO ONLINE SAFETY BILL
Britský návrh zákona jménem Online Safety Bill postupuje vpřed tempem odhodlaného šneka. Od doby, kdy se první text návrhu dostal na veřejnost, se v Downing Street vystřídali čtyři premiéři a v britské vládě pět ministrů pro digitální záležitosti. Návrh zákona, který se zaštiťuje ochranou dětí na internetu a jehož cílem má být učinit z Velké Británie „nejbezpečnější on-line zemi vůbec“, se však za tu dobu pozměnil jen málo, a to i přes vytrvalý odpor technologických firem. Nejkontroverznější jsou paragrafy, které by fakticky znamenaly nucené prolomení šifrovací ochrany zpráv. Záminkou je, jako obvykle, snaha o zničení dětské pornografie.
Boj o sílu šifrování je klasickým „střetnutím nepřekonatelné síly s nepohnutelným objektem“. Na jedné straně stojí globálně významné komunikační platformy společností Apple či Meta nebo šifrované „kecálky“ jako Signal a Telegram, které mají dobré jméno mezi disidenty celého světa. Na druhé straně urputná, houževnatá snaha britské vlády rozlámat nebo zakázat všechny způsoby šifrované komunikace, do kterých by se nemohly britské orgány „na povel“ dostat a prověřit, zda neskrývají ilegální obsah.
Situace zašla tak daleko, že Apple a Signal veřejně pohrozily stažením svých komunikačních produktů z britského trhu; přitom je používá několik desítek milionů Britů. Samozřejmě by to byla (finanční) ztráta i pro technologické giganty, ale z jejich pohledu je cokoli lepší než se podřídit nátlaku z Londýna a úmyslně zanést do vlastních systémů bezpečnostní slabiny.
Protože jakýkoli privilegovaný přístup do šifrovacího softwaru je ve skutečnosti to samé co bezpečnostní slabina: zadní vrátka, na kterých sice může být napsáno „Určeno jen pro britskou policii“, ale která bude schopen využít kdokoli, kdo nějakým způsobem odhalí jejich podstatu. Čína, Rusko, Indie nebo třeba soukromé společnosti, jako je izraelská NSO Group.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.