Pivo za 70 nebo 80 korun? Podle pirátky Michailidu je taková cena odpovídající

PŘÍSNĚJŠÍ REGULACE ALKOHOLU

Pivo za 70 nebo 80 korun? Podle pirátky Michailidu je taková cena odpovídající
V souvislosti s přísnější regulací prodeje alkoholu se debatuje i o vyšším zdanění alkoholických nápojů včetně piva. Foto: Shutterstock
1
Domov
Sdílet:

Varovné obrázky na etiketách, zákaz televizní a rozhlasové reklamy do osmé hodiny večerní nebo vyšší zdanění piva a dalších nápojů. Tak by mohla podle expertky vládních Pirátů Jany Michailidu vypadat postupná regulace prodeje alkoholu v Česku. Vyšší zdanění českého národního nápoje je pochopitelně třaskavé téma. Kolik by tedy mělo pivo podle Pirátů stát? „Třeba 70 nebo 80 korun za půllitr piva je v Praze relevantní,“ říká členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.

Spotřeba alkoholu v Česku je tak vysoká, že je podle Pirátů nutné ji snížit prostřednictvím výraznější regulace. Postupovat chtějí podle akčního plánu protidrogové politiky, který je v souladu s programovým prohlášením vlády. Některé kroky chtějí Piráti stihnout prosadit ještě do voleb. To se týká například návrhu, aby na etiketách bylo povinně zdravotní varování jako na krabičkách cigaret. Dalším bodem je zákaz reklamy na alkohol v televizi a rozhlase mezi 6. a 20. hodinou.

V dalším volebním období pak chtějí prosadit zdanění podle obsahu alkoholu, zavedení licencí na prodej, omezení prodejní doby, digitálního marketingu či sponzorování akcí pro mladé a také posílení prevence a možností léčby, uvedly zástupkyně strany.

Vyšší zdanění alkoholu včetně piva obhajovala v úterý v rozhovoru pro Český rozhlas Plus i pirátská expertka na problematiku závislostí Jana Michailidu, která je současně členkou Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Problém podle ní je, že některé restaurace nenabízejí v dané cenové hladině žádný jiný nápoj než je pivo.

„Ze studií, které se zabývají užívání návykových látek, tedy alkoholu, vyplývá, že ovlivňování užívání skrze cenotvorbu je jeden z nástrojů, který lze použít,“ řekla Michailidu s tím, že před tímto problémem nemůžeme dál zavírat oči. „Nemůžeme tu cenu ale vyšroubovat takovým způsobem, že tím pouze zvýšíme černý trh s alkoholem,“ dodala.

O kolik by tedy měl být podle Michailidu alkohol dražší? Kdyby pivo stálo přes 100, nebo dokonce 200 korun, bylo by to podle ní už za únosnou hranicí, kdy by lidé začali hledat jiné řešení. „Zvlášť v našem státě, kde v některých regionech a obcích je hospoda jediné kulturní nebo sociální vyžití.“

„Nerada bych házela nějakými čísly, ale myslím si, že třeba 70 nebo 80 korun za půllitr piva je v Praze relevantní. Zároveň se ale musíme dívat i na ten celorepublikový kontext, takže je to složitější politická diskuze a v té první chvíli je potřeba se soustředit na tiché víno,“ uvedla Michailidu. Právě odpuštění spotřební daně na takzvané tiché víno, které si v koalici vymínili lidovci, je podle ní anomálií, která by se měla vyřešit co nejdříve.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články