Benzin už stojí přes 40 Kč za litr. Ceny vyhání nahoru Rusko a Saúdové, škrtí produkci ropy
CENY PALIV
Zdražování pohonných hmot v Česku neustává, litr benzinu už stojí přes 40 korun za litr. Od minulé středy zdražil Natural 95 o 20 haléřů, nyní stojí v průměru 40,05 koruny za litr. Cena nafty stoupla za týden o 70 haléřů na průměrných 38,88 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Příčinou růstu cen je hlavně dohoda Ruska a Saúdské Arábie, velkých producentů ropy, kteří se rozhodli prodloužit omezení produkce ropy s cílem vyhnat její cenu nahoru.
Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Benzin byl naposledy dražší loni v listopadu a nafta loni v prosinci. Nejdražší pohonné hmoty nadále nabízejí pražské čerpací stanice, kde litr benzinu stojí průměrně 41,07 Kč. Nafta se tam tankuje za 39,91 Kč za litr. Naopak nejlevnější paliva nakoupí řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 39,61 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 38,39 koruny za litr.
Průměrná cena nafty v Česku po většinu letošního roku klesala. Svého minima dosáhla na konci května, kdy se pohybovala kolem 31 korun. Od té doby zdražuje, přičemž v polovině prázdnin růst cen zrychlil. Přispělo k tomu zvýšení spotřební daně z nafty od začátku srpna o 1,50 koruny za litr.
U benzinu je vývoj méně jednoznačný. Počátkem roku nejprve znatelně zdražil, takže počátkem února stál téměř 38 korun. Pak začal natural mírně zlevňovat, aby v dubnu přechodně zdražil opět až téměř k 37,90 koruny za litr. Posléze opět zlevnil, ale od konce května ceny rostou nebo stagnují.
V meziročním srovnání je nyní benzin o 85 haléřů na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili téměř o šest korun na litru více.
Saúdská Arábie a Rusko se minulý týden dohodly na prodloužení dobrovolného omezení těžby strategické suroviny do konce roku 2023. Společně představují „výraznou výzvu“, kvůli které budou ceny paliv nejspíš dále zdražovat, jak varovala Mezinárodní agentura pro energii (IAE). Cena ropy Brent dosáhla ve středu hodnoty 92,52 dolaru za barel, uvedl deník Telegraph.
„Saúdská Arábie si dokonce navyšuje přirážku za svoji arabskou lehkou ropu – tato přirážka jak v dodávkách pro Evropu, tak pro Spojené státy je nyní na historickém maximu. Tradičně Saúdi svoji ropu prodávali Spojeným státům či Evropě naopak se slevou oproti Brentu, ale tyto časy minuly,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Pohonné hmoty výrazně zdražují, benzín už stojí přes 40 korun. Tandem Saúdů a Rusů totiž škrtí těžbu ropy tak vydatně, že hrozí její největší globální nedostatek minimálně od roku 2007. Saúdská Arábie si dokonce navyšuje přirážku za svoji arabskou lehkou ropu – tato přirážka jak…
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) September 14, 2023
Příjmy Ruska z vývozu ropy se v srpnu zvýšily o 1,8 miliardy dolarů na 17,1 miliardy dolarů, což představuje 12procentní nárůst. Česko od Ruska v současnosti bere asi 65 procent veškeré svojí ropy, v loňském roce to byly okolo 56 procent a v předchozích letech ještě méně. V EU od loňska platí zákaz dovozu ropy z Ruska, Česko má při využití ropovodu Družba výjimku.
Například Německo bere letos výrazně více ropy z Indie. Za leden až červenec zaplatilo Indii 451 milionů euro za ropu, loni za stejné období to bylo přitom jenom 37 milionů euro, píše server Euractiv. Indie přitom masivně nakupuje ruskou surovou ropu, kterou pak zpracovává a přeprodává. Taková ropa pak nejspíš končí i v Německu.
Poptávka je také výrazně vyšší než loni, hlavně kvůli Číně, která má větší potřebu po palivech s koncem proticovidových opatření. IAE ale očekává, že se s příštím rokem poptávka sníží, až poleví snahy obnovit výkon čínské ekonomiky.