Superdávku včas nezavedeme, obává se Jurečka. Revizi systému zdržují desítky výhrad
REFORMA DÁVEK
Zavedení reformy sociálních dávek s nahrazením čtyř příspěvků jednou podporou, tzv. superdávkou, by se mohlo odsunout. Od července se nemusí stihnout zavést. Důvodem je odklad projednávání ve Sněmovně. Změny by tak případně mohly začít platit až od října. Nevyloučil to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to ČTK. Další kolo jednání o dávkové revizi se mělo podle plánu v dolní komoře uskutečnit v lednu. Sněmovní sociální výbor výbor ale debatu do 5. února přerušil, Sněmovna se tak k normě dostane až poté. Výhrady k navrženému zákonu má opozice, ombudsman či experti.
„Posun nelze vyloučit. Budeme mít jasno nejpozději ve druhém čtení (v dalším projednávání zákona). Vedeme o tom intenzivní debatu, hlavně s kolegy z IT, jak budou stíhat věci programovat,“ uvedl Jurečka. Podle něj se má druhé čtení zákona odehrát ve druhém únorovém týdnu. Větší obstrukce od opozice neočekává.
Ministr už dřív ČTK řekl, že přerušení a odložení jednání sněmovního sociálního výboru představuje komplikaci. Lednový termín pro druhé kolo projednávání reformy dávek v dolní komoře byl „napočítaný krajně“, uvedl ministr. Dodal, že může být pravděpodobné, že zavedení dávkových změn od července nebude reálné a posune se na 1. října.
Podle návrhu má příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě nahradit jedna podpora, pro niž se vžil neoficiální název "superdávka". Podávat a vyřizovat by se měla jen jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci. Změny navrhují poslanci opozice i koalice, návrhy prosazuje i ombudsman. Úpravy doporučují také experti.
Ombudsman Stanislav Křeček minulý týden poslancům řekl, že zákon vyžaduje změny, aby společnost nerozděloval a přijala ho „bez konfliktů“. Podle ochránce práv by se mělo upravit vymezení zranitelných skupin a odstranit či zmírnit podmiňování částky na bydlení a dítě prací dospělých, které by mohlo narazit u Ústavního soudu. Ombudsmanova kancelář měla asi pět desítek připomínek, ministerstvo práce vypořádalo zhruba třetinu.
Zákonodárci z ANO a SPD uvádějí, že reforma je potřebná. Piráti oceňují snahu o zjednodušení systému. Opoziční poslanci ale mají řadu výhrad. Nejčastěji jmenují vymezení zranitelných skupin, chybějící nastavení přístupu k lidem v oddlužení či přísné sankce za porušení povinností a dopad na děti. Experti zas poukazují na to, že by domácnostem s nízkými příjmy mohla klesnout podpora od státu, zvládat obtížnou situaci a vymanit se z ní by tak bylo obtížnější. Podle zástupců organizací na pomoc lidem v nouzi není reforma motivační, ale spíš jsou v ní sankce.
Šéf sněmovního sociálního výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) požádal ministerstvo, aby propočty neziskových organizací a expertů posoudilo a dalo k nim své stanovisko. Chce usilovat o uspořádání dalšího jednání, kterého by se účastnili zástupci koalice a opozice i odborníci.