Ultraliberál Milei rázně léčí churavou Argentinu. MMF mu jako projev uznání půjčí miliardy
PŮJČKA OD MMF
Argentina si v noci na dnešek zajistila nové financování od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) v celkové výši 32 miliard dolarů (707,8 miliardy Kč). Dalších 10 miliard dolarů pomoci pro Argentinu oznámila Meziamerická rozvojová banka (IDB), informovaly tiskové agentury s odkazem na prohlášení obou institucí. Světová banka označila nový podpůrný balík za "významné vyjádření důvěry" vládě. Argentinská centrální banka spolu s tím po letech částečně uvolní kurz pesa.
Nové půjčky od MMF by měly dosáhnout 20 miliard dolarů a tato dohoda byla oznámena už dříve v týdnu, v pátek večer washingtonského času ji pak podle očekávání schválilo vedení fondu. Dohoda, která je už 23. podpůrným programem pro tuto jihoamerickou zemi od roku 1956, počítá s okamžitým vyplacením první tranše 12 miliard dolarů. Na červen je pak plánováno první hodnocení a s ním spojené vyplacení dalších zhruba dvou miliard dolarů, uvedl MMF.
Jde o "uznání působivého pokroku dosaženého při stabilizaci argentinské ekonomiky" a "vyjádření důvěry v odhodlání vlády pokračovat v reformách", uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová na svém účtu na síti X.
Argentinská ekonomika poroste "jako nikdy předtím", reagoval na schválení nové pomoci MMF ultraliberální prezident země Javier Milei. Ministr financí Luis Caputo již dříve uvedl, že peníze od MMF umožní rekapitalizaci centrální banky a pokračování procesu dezinflace, tedy zpomalování růstu spotřebitelských cen.
Překvapení podle AFP přišlo ze strany Světové banky, která současně oznámila pomoc Argentině ve výši 12 miliard dolarů s cílem "podpořit reformy, které nadále přitahují soukromý sektor, a posílit opatření na podporu tvorby pracovních míst".
V rámci těchto dohod krátce předtím oznámila argentinská centrální banka, že po mnoha letech uměle udržovaného fixního kurzu domácí měny uvolní peso a od pondělí umožní jeho volné kolísání v pohyblivém pásmu 1000 až 1400 za dolar. Toto pásmo se přitom každý měsíc rozšíří o jedno procento, uvedla centrální banka. V pátek měna uzavřela na 1074 za dolar. Podle tzv. modrého kurzu, tedy neoficiálního, za který se mění na černém trhu, se měna obchodovala za 1375 za dolar.
Centrální banka dodala, že rovněž zruší maximální limit výměny dolarů na občana, který činil 200 USD měsíčně. Zrušen bude i rozdílný směnný kurz pro vývozce a bude povoleno rozdělování zisků zahraničním akcionářům.
Podle analytiků je dohoda pro prezidenta Mileie velmi důležitá. "Potřebuje ji, aby podpořil svoji ekonomickou nabídku, měl větší manévrovací prostor, protože pokud nastane nestabilita a inflace zrychlí, zasáhne obyvatelstvo nejistota a to okamžitě uteče k dolaru," uvedla politoložka z Univerzity v Buenos Aires Belen Amadeová.
Milei je ve funkci od prosince 2023. Přistoupil již ke škrtům v rozpočtu a usiloval o novou půjčku, aby zrušil dluh státu vůči centrální bance, dostal pod kontrolu inflaci, podpořil růst a doplnil devizové rezervy. Meziroční inflace v březnu činila 55,9 procenta. Výrazně se sice snížila z 211 procent na konci roku 2023, ale stále patří k nejvyšším na světě. Loni Argentina zaznamenala první rozpočtový přebytek za posledních deset let, ale vedlejšími škodami byly pokles kupní síly, pracovních míst a spotřebitelských výdajů.
Argentina je třetí největší ekonomikou Latinské Ameriky. Země bojuje s hospodářskou krizí, obrovskou inflací a má problémy se splácením svých závazků. MMF ještě nesplatila půjčku 44 miliard USD z roku 2018, což byla vůbec největší půjčka, kterou MMF poskytl. U fondu si již země znovu vyjednala nové podmínky splácení této půjčky.