Bez prachů nebudou granáty. Zbrojař Strnad chce privatizovat strategickou Explosii
PRIVATIZACE STÁTNÍ EXPLOSIE
Na pozadí války na Ukrajině se začalo hrát o úplnou, nebo alespoň částečnou privatizaci státem vlastněné akciové společnosti Explosia, neboli nejvýznamnějšího českého výrobce výbušnin, trhavin a střelných prachů, jehož nejznámějším artiklem je po celém světě populární plastická trhavina Semtex. Do firmy chce investovat majitel holdingu Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, který ze Semtína odebírá prach pro výrobu dělostřelecké munice. Poptávka po ní roste a Explosia podle něj může výrazně navýšit výrobní kapacity. O vstup do Explosie podle informací redakce měla projevit zájem také konkurenční STV Group, za níž stojí Martin Drda. Ministerstvo průmyslu ale podle svého vyjádření o prodeji neuvažuje, Explosii považuje za strategický podnik. O převodu akcií by musela rozhodnout vláda.
Státem vlastněný výrobce výbušnin z Pardubic ukončil v loňském roce hospodaření s rekordními čísly. Tržby Explosie dosáhly hranice 1,2 miliardy korun a firma vykázala rekordní zisk téměř 200 milionů korun. Zvýšit odbyt ji pomohla i válka na Ukrajně a vysoká poptávka po munici a střelivu v Evropě. Explosia teď připravuje v reakci na nebývalou poptávku investice do výroby.
Podle jednoho z největších zákazníků, Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada, by ale výroba za současné bezpečnostní situace měla běžet vyšším tempem už nyní. Explosia je údajně málo ambiciózní. Strnadovy muničky, jako je dceřiná MSM Group, která vyrábí dělostřelecké granáty určené i pro Ukrajinu, jsou na prachu vyráběném v pardubickém Semtíně závislé.
Bez prachů nejsou granáty. Strnad chce investovat do technologií a nabrat lidi
Mluvčí CSG Andrej Čírtek deníku Echo24 potvrdil, že skupina nabídla státu partnerství při rozvoji Explosie, a to v různých formách, od přímého kapitálového vstupu po vytvoření společných podniků. „Nejen CSG, ale i další společnosti obranného průmyslu, mají zájem, aby Explosia zvýšila svou výrobní kapacitu, protože úzkým hrdlem při současné obrovské poptávce po dělostřelecké munici jsou prachy, které Explosia jako jeden z významných evropských výrobců dodává,“ říká Čírtek.
„Domníváme se, že je zde velký prostor pro zvýšení produkce i její efektivity, pokud dojde k patřičným investicím do technologií i do pracovní síly. Zatím to na nás působí tak, že Explosia stále více akcentuje nejrůznější zákonné omezení, a není jejím cílem být flexibilní jako soukromník. Ještě jednou zdůrazňujeme, že cílem je zvýšit objem výroby, efektivitu a produktivitu ve společnosti. Explosia má v současné situaci obrovskou příležitost k rozvoji a je škoda, pokud zůstává nevyužita nebo využita jen zčásti. Navíc je prach opravdu strategickou komoditou pro bezpečnost ČR i našich spojenců,“ dodává Čírtek.
Potřebujeme čas, zní z Explosie
Podle Explosie však výroba prachů běží na současném maximu. Rozšíření výroby si prý vyžaduje čas. „Chápeme, že nejen CSG, ale jakýkoliv zpracovatel prachu by rád navýšil odběry, na dvojnásobek, trojnásobek, ale takové navýšení výrobní kapacity není možné realizovat v řádech týdnů či měsíců ani u nás, ani v jakékoliv další výrobní společnosti. V rámci investic připravujeme výrazné navýšení kapacity výroby, ale toto si vyžaduje svůj čas,“ reaguje mluvčí Explosie Martin Vencl na dotaz, zda může továrna v reakci na vysokou poptávku a válku na Ukrajině navýšit výrobu.
Ministerstvo průmyslu: O prodeji neuvažujeme
Ministerstvo průmyslu, které je vlastníkem všech akcií Explosie, a má tedy podnik pod stoprocentní kontrolou, se k případnému prodeji akcií staví skepticky. „Společnost Explosia je z hlediska obrany státu strategický subjekt. Ministerstvu průmyslu a obchodu není znám relevantní důvod, pro který by mělo dojít k převodu 100procentního majetkového podílu na podnikání v obchodní společnosti Explosia, ani o takovém záměru neuvažuje,“ odpověděl za ministerstvo Marek Vošahlík. S akciemi Explosie podle něj lze nakládat pouze s předchozím souhlasem vlády.
Stejně hovořil už dříve při interpelacích ve sněmovně i předseda vlády Petr Fiala (ODS), když potvrdil, že se na něj a na další členy vlády obrátilo „více zbrojařských firem z ČR i ze zahraničí, které nabízely privatizaci majetkového podílu ve společnosti Explosia“. Ale zároveň odvětil, že „vláda o privatizaci neuvažuje a nic takového nepřipravuje“.
„Prioritou státu je modernizace výrobních kapacit,“ řekl premiér Fiala. Společnost podle něj v následujících letech plánuje investovat do rozšíření výroby až půl miliardy korun. Problém ve financování podle něj není, navýšení výrobních kapacit je ale časově náročné.
Státní továrna na výbušniny funguje v Pardubicích od roku 1920. Po revoluci ji získal od státu spolu se sousední chemičkou Synthesia, která dodává klíčové suroviny pro výrobu prachů, holding Agrofert Andreje Babiše. V roce 2002 pak Explosii odkoupil zpět stát. Součástí společnosti je také Výzkumný ústav průmyslové chemie. V loňském roce podle mluvčího Explosie dodal podnik na Ukrajinu přímo nebo subdodavatelsky zboží za zhruba 150 milionů korun.