Za Zemanové byla Lumbeho vila depresivní, řekl Pavel. Nastěhuje se po úpravách

PREZIDENTOVO BYDLENÍ

Za Zemanové byla Lumbeho vila depresivní, řekl Pavel. Nastěhuje se po úpravách
Prezident s manželkou na návštěvě Lumbeho vily. Foto: Kancelář prezidenta republiky
7
Domov
Echo24
Sdílet:

Pokud se podaří díky vybavení osvětlit Lumbeho vilu, bude v ní nový prezident Petr Pavel s manželkou Evou přes týden rád bydlet. Objekt splňuje i bezpečnostní kritéria, řekl při návštěvě Bratislavy v rozhovoru s ČTK Pavel. Používat bude na Pražském hradě stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.

Pavel se s prostory na Hradě seznámil v pátek den po své inauguraci. Dříve oznámil, že na víkendy by rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku. Na bydlení ve zbytku týdne favorizuje Lumbeho vilu nedaleko Jeleního příkopu, ve které pobývali Klaus a zpočátku i Zeman. V poslední době v Lumbeho vilu využívala Zemanova manželka Ivana.

Pavel řekl, že vila je umístěna v krásném prostředí. „Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ uvedl.

Rozhodnuto však podle něj ještě není. „Ale ze všech pohledů by to asi bylo optimální. Je to krásné prostředí, je to v blízkosti Hradu, takže dostupnost do práce je velice rychlá. A zároveň to splňuje všechna kritéria z hlediska bezpečnosti,“ uvedl. Považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu.

Vyloučil bydlení v apartmá přímo na Pražském hradě. „Asi málokdo by chtěl opravdu bydlet na zámku, a tam to jsou místnosti jak na starém zámku s velkými stropy a krásným starým nábytkem. Ale vůbec nepřipomínající bydlení,“ vysvětlil.

Vyhovující podle něj není ani tzv. Husákova vila. „To je v podstatě zámeček, něco jako menší hotel, kde je minimálně 20, 30 místností. To není bydlení pro jeden pár. Já bych si tam připadal naprosto nepatřičně. Je to zařízení, které je po rekonstrukci, není tam žádný nábytek, což samozřejmě není překážkou. Ale je to ve veřejné části zahrady, takže z hlediska bezpečnosti to nenaplňuje kritéria, ale hlavně si myslím, že nemá smysl vykládat obrovské prostředky na zajištění dalšího velkého objektu,“ uvedl. Dokáže si představit smysluplnější způsob využití objektu.

Sdílet: