Google v Česku vypnul část služeb. Přiměl ho k tomu nový přísný zákon
PROBLEMATICKÝ ZÁKON
Technologický gigant Google začal od středy vyřazovat z provozu část svých služeb, které provozoval na českém trhu. Reaguje tím na novelu autorského zákona, která v minulých dnech prošla parlamentem i přes prezidenta. Konkrétně vypíná platformu News Showcase, v jejímž rámci měl Google uzavřené smlouvy s několika vydavateli, jimž platil za obsah. Zmizet mají také takzvané snippets, tedy bohaté náhledy článků při vyhledávání.
Podle nové legislativy by firmy jako Google musely uzavřít smlouvy se všemi vydavateli, aby mohly jejich obsah dál komerčně využívat. Záměrem bylo, aby vydavatelé získali silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů. V tuzemsku ale zásluhou pozměňovacího návrhu poslance Jana Laciny (STAN) zákon prošel v porovnání s jinými evropskými státy ve výrazně tvrdší podobě.
Google už v rámci schvalování pohrozil, že novela představuje „tak nepřiměřené finanční a provozní riziko“, že své služby omezí. Několik dní po podpisu prezidenta k tomu skutečně přistoupil.
Podle šéfredaktora technologického serveru Lupa.cz Davida Slížka není reakce Googlu ničím překvapivým. „Google podobné věci dělal v jiných státech dlouhou dobu. Ve Španělsku vypnul platformu Google News úplně a trvalo to několik let, než se se státem dohodnul. Tady to říkal už před schvalováním v Senátu. Celá myšlenka licenčních poplatků za obsah, který je ve výsledcích vyhledávání, je nesmyslná a nic neřeší,“ hodnotí.
„Česká úprava se pozměňovacím návrhem pana Laciny navíc stala až absurdní.“ míní. „Pokud Google vypne snippety, dopadne to v zásadě na všechny vydavatele v závislosti na jejich velikosti. Ze zahraničí lze očekávat, že ten dopad může být i velký,“ dodává Slížek. „Bude zajímavé sledovat, jestli přijde i nějaká reakce z českého antimonopolního úřadu, zda bude dost statečný a nařídí nějaké opatření.“
Lupa.cz patřila rovněž mezi ty, kteří měli uzavřenou smlouvu už nyní.
Licenční poplatek má zohledňovat rozsah a dosah publikovaného sdělení, úsilí vynaložené vydavatelem na pořízení obsahu publikace a ekonomický přínos, který má platforma z užívání obsahu, a to včetně příjmů z reklamy. V případě nedohody internetových platforem a vydavatelů do dvou měsíců od zahájení jednání má odměnu stanovit ministerstvo kultury, které by na to mělo 60 dnů. Pokud by platforma odmítla jednat o získání licence nebo by licenční poplatky neplatila, hrozila by jí podle vládní předlohy pokuta až půl milionu korun nebo až jedno procento celkového ročního obratu, podle toho, která částka bude vyšší.
Proti novele se stavěly i mediální organizace, podle níž by příliš znevýhodnila malé vydavatele. „Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) se obává, že jestli Google splní svou hrozbu a vypne náhledy článků a ukončí program News Showcase, pak to negativně ovlivní zejména malá online média. V takovém případě hrozí omezení diverzity mediálního trhu v Česku a rozšíření prostoru pro šíření dezinformací. Tam, kde místo neobsadí profesionálně zpracované informace, dostávají větší šanci právě dezinformační kampaně,“ uvedla ve vyjádření pro Echo24 ředitelka CZ IPI Veronika Sedláčková.
Google kritizoval mimo jiné výši pokuty a po schválení novely parlamentem se rozhodl zobrazovat pouze titulky, nikoli náhledy zpravodajských článků a uzavřít program News Showcase. Výhrady měly rovněž ministerstvo průmyslu a obchodu, Hospodářská komora nebo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Přijaté úpravy naopak podporovaly ministerstvo kultury, Sdružení pro internetový rozvoj a Unie vydavatelů, která sdružuje vydavatelství jako Mafra, Czech News Center či Vltava Labe Media, nebo také společnost Seznam.cz. Podle nich novela zajistí vydavatelům možnost dojednání spravedlivé odměny a zabrání provozovatelům vyhledávačů ve zneužívání jejich dominantního postavení na trhu. Asociace online vydavatelů se domnívá, že autorský zákon bude muset vbrzku doznat dílčích změn.