„Mám novináře odblokovat?“ ptá se Musk uživatelů. Jourová mu hrozí sankcemi
BLOKOVÁNÍ NA TWITTERU
Společnost Twitter, kterou v minulých měsících převzal miliardář Elon Musk, ve čtvrtek zablokovala účty několika známým americkým novinářům. Blokace souvisí s případem účtu, který sledoval Muskovu polohu, což Musk označil za kyberšikanu (v originále doxing poz. red) a účet zablokoval. O případu deník Echo24.cz informoval ve čtvrtek. Nyní dal Musk na sociální síti hlasovat, zda mají být účty odblokovány hned, nebo až za týden. Postup Muska tvrdě zkritizovala jak média, tak Evropská komise.
„Je úplně v pořádku mě kritizovat od rána do večera, ale sdílet moji polohu v reálném čase a ohrožovat moji rodinu ne,“ napsal na twitteru Musk, když reagoval na blokaci účtu Jacka Sweeneyho, který sledoval polohu Muskova soukromého letadla. Svévolné zablokování účtu vedlo na sociální síti k pozdvižení. „Kdyby někdo zveřejnil adresy novinářů New York Times, FBI by to vyšetřovala, byla by slyšení v Kapitolu. Biden by dával projevy o konci demokracie!“ napsal Musk. Večer následně zablokoval účty několika známých novinářů, které téma zaujalo. Musk jejich zablokování odůvodnil právě kyberšikanou.
Následně se však opět vydal cestou veřejného hlasování o osudu zablokovaných reportérů CNN, New York Times či Washington Post. V anketě, která stále probíhá, se Musk uživatelů ptá, zda má účty novinářů ihned odblokovat, nebo je nechat na týden zablokované.
Unsuspend accounts who doxxed my exact location in real-time
— Elon Musk (@elonmusk) December 16, 2022
Musk už uspořádal několik podobných anket po převzetí sociální sítě. Opět tak po hlasování otevřel účet například bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo konzervativní satiře The Babylon Bee. „Hlas lidu, hlas boží,“ okomentoval znovuotevření účtu Musk. Později, také na základě ankety, rozhodl o všeobecné amnestii pro zablokované. Ta se však netýkala účtů, které porušily některé zákony.
Některé kroky Muska po převzetí sítě způsobily pozdvižení. Například eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton Muska v říjnu varoval, že Twitter bude muset v Evropě dodržovat zákony. V současnosti reaguje Evropská komise ještě ostřeji. Eurokomisařka Věra Jourová varovala v pátek před porušováním novinářských svobod a práv a upozornila na možné sankce. „Existují červené linie. A sankce, brzy,“ napsala Jourová na Twitter.
News about arbitrary suspension of journalists on Twitter is worrying. EU’s Digital Services Act requires respect of media freedom and fundamental rights. This is reinforced under our #MediaFreedomAct. @elonmusk should be aware of that. There are red lines. And sanctions, soon.
— Věra Jourová (@VeraJourova) December 16, 2022
Tvrdě ho kritizuje také Německo, podle něhož není možné svobodu tisku libovolně zapínat a vypínat. „Máme s tím problém,“ vzkázalo společnosti Twitter německé ministerstvo zahraničí a přidalo náhledy zablokovaných profilů některých novinářů. „Níže uvedení novináři nás ode dneška také nemohou sledovat, komentovat a kritizovat,“ doplnila německá diplomacie.