Strnadova skupina prodala na Ukrajinu přes sto tanků, raketometů a houfnic
REKORDNÍ TRŽBY ZBROJAŘŮ
Počet dodaných kusů těžké techniky z Česka na Ukrajinu překročil od začátku roku stovku. Šlo o bojová vozidla pěchoty, tanky, raketomety a samohybné houfnice, řekl pro Echo24 mluvčí Czechoslovak Group (CSG) Andrej Čírtek. Skupina podnikatele Jaroslava Strnada, kterou dnes vlastní a řídí jeho syn Michal, patří k největším obchodníkům se zbraněmi u nás. Má se podílet také na společných podnicích s ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom, který přesune část výroby do ČR a na Slovensko.
„Počet dodaných kusů těžké techniky překročil stovku, a to bez započítání podvozků Tatra, na které si Ukrajinci instalují vlastní systémy. Jedná se o bojová vozidla pěchoty, tanky, raketomety a samohybné houfnice,“ řekl mluvčí skupiny Čírtek. Číselný údaj se týká pouze letošního roku.
V uplynulých měsících prodala firma Excalibur Army, spadající stejně jako kopřivnická automobilka Tatra do Strnadovy skupiny CSG, podle několika zdrojů redakce například modernizované raketomety RM-70 Vampire, starší sovětské houfnice 2S1 Gvozdika, československé tanky T-72 nebo bojová vozidla pěchoty (BVP-1). V následujících měsících mají opustit brány šternberských dílen a zamířit do války také mobilní systémy proti nízko letícím cílům MR-2 (jde v podstatě dvouhlavňový protiletadlový kulomet zapuštěný do korby terénního automobilu Toyota řady Land Cruiser). V bývalých státních vojenských opravnách, které firma privatizovala před deseti lety, se dnes opravují tanky a další pásová obrněná technika, která k nám přijíždí z Ukrajiny.
Pozici významného dodavatele zbraňových systémů pro ukrajinskou armádu upevnila firma zabývající se opravami a modernizací tanků, bojových vozidel pěchoty a dalších zbraní ze sovětské éry, když po začátku války podepsala s Ukrajinci smlouvu na objednávku zhruba třicítky modernizovaných samohybných houfnic DANA M2, z nichž první už mají být na Ukrajině od léta.
Už před začátkem ukrajinsko-ruské války byl ale český obranně-průmyslový kolos Strnadových, pokud jde o zakázky pro ukrajinskou armádu, velice aktivní. Mezi dlouhodobé kontrakty patří například dodávky podvozků a pancéřových kabin značky Tatra. Ty se používají jako platformy třeba pro moderní ukrajinské salvové raketomety Burevij (v překladu Hurikán) nebo protilodní systémy Neptun, které, jak už dnes víme, stály za potopením ruského křižníku Moskva letos v dubnu.
CSG hlásí růst tržeb o 93 procent
I díky válce na Ukrajině dnes hlásí Czechoslovak Group rekordní tržby. V polovině letošního roku ohlásil holding ve zprávě o hospodaření čistý zisk 1,65 miliardy a tržby 13,8 miliardy korun (čísla do 30. června). Tržby tedy vzrostly oproti minulému pololetí o 93 procent. Skupina si významně polepšila i díky zakázkám pro českou armádu. V poslední době šlo například o kontrakt na 289 nákladních vozidel Tatra za celkem 3,1 miliardy korun. Tato zakázka se ale do pololetních čísel ještě nepropsala. Kromě desítek jiných firem ovládá CSG také výrobce radarové techniky Eldis a Retia nebo výrobce hodinek Prim.
Pro představu: celý komerční export českých zbrojařů na Ukrajinu překročil podle prohlášení zástupců ministerstva obrany v třetí čtvrtině roku 2022 částku 50 miliard korun.
Podnikání Jaroslava Strnada začalo v 90. letech minulého století výkupem a přeprodáváním vyřazené armádní techniky a nevyužitého vojenského šrotu. Tehdy totiž v očekávání světlejších zítřků začalo velké škrtání výdajů na armádu a ministerstvo obrany se zbavovalo velkého množství obrněné techniky, u které předpokládalo, že už ji nebude nikdy potřebovat, stejně jako některé druhy vojsk – včetně těžkého dělostřelectva.
Postupně se skupina rozrostla a dnes ovládá desítky podniků v ČR, na Slovensku, v Itálii i Španělsku. Poslední velkou akvizicí CSG je podzimní nákup většinového podílu v zavedené italské zbrojovce Fiocchi, která patří mezi přední výrobce malorážové munice. Holding cenu sice cenu nezveřejnil, ale má jít o největší zahraniční investici v historii českého obranného průmyslu.
Strnad plánuje privatizovat Explosii
Tím ale Strnadovy nákupy rozhodně nekončí. Skupina si momentálně brousí zuby například na státem vlastněného výrobce výbušnin Explosii. Strnad před časem nabídl české vládě, že do rozvoje muničky investuje, popřípadě do ní kapitálově vstoupí. Explosia vyrábí mimo jiné plastickou trhavinu Semtex, která je populární po celém světě. Klíčová je také její úloha výrobce prachových náplní pro dělostřelecké granáty a další munici, kterou holding vyrábí na Slovensku pod hlavičkou MSM Group. A CSG si našla pro privatizaci důvod: Produkce Explosie, s níž má CSG podepsanou smlouvu o dlouhodobé spolupráci, není podle Strnada dostatečná a v současné době už naráží na své limity i pokud jde o kvalitu, což údajně omezuje ve výrobě také Strnadovy slovenské muničky.