Polsko na summitu EU blokuje 440 miliard pro Ukrajinu. Nesouhlasí s firemní daní
VYJEDNÁVÁNÍ NA SUMMITU
Polsko se kvůli nesouhlasu s globální firemní daní rozhodlo zablokovat konečné schválení balíčku návrhů Evropské unie, který obsahuje i 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) pomoci Ukrajině. Vláda ve Varšavě napoprvé nepřipojila svůj podpis k sadě návrhů, kterou předtím kvůli sporu o vlastní dotace z unijních fondů blokovalo Maďarsko.
České předsednictví EU podle diplomatických zdrojů prodloužilo lhůtu ke schválení balíčku ze středy do dneška. Ostatní šéfové států a vlád zemí EU včetně českého premiéra Petra Fialy se patrně pokusí přesvědčit šéfa polské vlády Mateusze Morawieckého ke změně názoru na čtvrtečním bruselském summitu.
České předsednictví tento týden dojednalo shodu na podpoře Ukrajiny a zavedení minimální patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy. Maďarsko oba tyto návrhy blokovalo během jednání o unijních penězích, o které mohlo přijít kvůli problémům s právním státem. Česko proto spojilo všechny návrhy do balíčku a ostatní země nakonec uzavřely s Budapeští kompromis, snížily zmrazenou částku z kohezních fondů a odblokovaly peníze z mimořádného fondu obnovy. Poté, co 26 zemí včetně Maďarska kompromis ve středu formálně potvrdilo, čeká zatím unie marně na souhlas Varšavy.
"Polsko se vrátilo k tomu, co tvrdilo dříve, a my jsme tam, kde jsme byli s Maďarskem," připustil před novináři jeden z unijních diplomatů.
Polská vláda, které dříve stejně jako Maďarsku Evropská komise odmítala kvůli sporu o nezávislost justice schválit plán potřebný k čerpání z fondu obnovy, se k firemní dani stavěla odmítavě už na jaře. Poté však komise plán podpořila a návrh daně během podzimu vetovalo pouze Maďarsko. Polsko se však zatím nedočkalo výplaty peněz, která je podmíněna dalšími reformními kroky v oblasti soudnictví. Morawiecki ve středu vyzval EK, aby Varšavě peníze přestala blokovat.