Volný pád pokračuje. Německá SPD je na 16 procentech

Sestavování německé vlády

Volný pád pokračuje. Německá SPD je na 16 procentechNOVÉ
Svět

jk Echo24

Německá sociální demokracie (SPD) se nachází v hluboké krizi. Po prohře ve volbách do Bundestagu v září loňského roku, ve kterých získala 20,5 % odevzdaných hlasů, což byl pro stranu nejhorší výsledek od 2. světové války, se situace nejstarší německé strany pouze zhoršila. Podle nejnovějších průzkumů preferencí by strana získala pouhých 16 % hlasů, píše Deutsche Welle .

SPD si také musí hledat nového lídra, který ve vedení strany nahradí dlouholetého europoslance a bývalého předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze. Jeho nástup do čela německé sociální demokracie loni krátkodobě způsobil, že SPD předstihla do té doby vedoucí CDU/CSU. Od té doby však začaly preference SPD klesat, strana prohrála troje zemské volby a jejich pád nadále pokračuje.

Schulz se proto rozhodl v úterý na post předsedy rezignovat, v čele strany by ho měla nahradit Andrea Nahlesová, kterou by měl zvolit dubnový sněm strany. Mezi úkoly nového předsedy také bude obnovení velké koalice s CDU/CSU Angely Merkelové, což však ještě musí schválit členská základna SPD ve stranickém referendu, které se má konat 4. března.

Právě CDU/CSU by podle posledních průzkumů získala 33 % hlasů, což odpovídá jejímu zisku ze zářijových voleb. Na SPD se již téměř dotáhla Alternativa pro Německo (AfD), která by získala 15 %, což by oproti volbám znamenalo zlepšení o zhruba 2,5 procentního bodu. Do Bundestagu by se ještě povedlo dostat Zeleným s 13 %, straně Die Linke s 11 % a liberálům z FDP s 9 %.

Velké podpoře se netěší ani Martin Schulz. Jeho rezignaci přivítalo 80 % respondentů. Velké důvěře se však netěší ani Nahlesová. 47 % respondentů nevěří, že se jí podaří vyvést SPD z krize. Opačný názor má 33 % účastníků průzkumu. Mezi Němci rovněž klesá podpora obnovení velké koalice, kterou by si přálo 42 % účastníků průzkumu, což je oproti výzkumu ze začátku února pokles o 4 %.

Klesající podpoře se také těší současná kancléřka Angela Merkelová. Ještě v říjnu loňského roku si ji jako kancléřku přálo 61 % Němců. Nyní je to 50 %.

Čtěte také: Velká koalice by byla pro Německo nejlepší, míní bavorský premiér Seehofer

Legendární agent izraelského Mossadu podpořil německou AfD