Velká koalice by byla pro Německo nejlepší, míní bavorský premiér Seehofer

vyjednávání o německé vládě

Velká koalice by byla pro Německo nejlepší, míní bavorský premiér SeehoferNOVÉ
Horst Seehofer Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Obnovená velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) by byla pro Německo nejlepším řešením poté, co ztroskotala povolební jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Řekl to v rozhovoru pro nedělní vydání listu Bild am Sonntag bavorský premiér Horst Seehofer. Šéf CSU nicméně uvedl, že velká koalice by neměla být uzavřena za každou cenu.

„Spojení unie s SPD je nejlepší varianta pro Německo – každopádně lepší než jamajská koalice, nové volby nebo menšinová vláda,“ řekl Seehofer. Nicméně varoval SPD, aby nepřišla ke stolu s příliš mnoha podmínkami. „Mohu SPD jen poradit, aby nepřišla k rozhovorům s přehnanými nároky, nýbrž aby zůstala realistická. Velká koalice za každou cenu být nesmí,“ uvedl také šéf CSU.

Seehofer rovněž řekl, že mu ke konci jednání o takzvané jamajské koalici (CDU/CSU, FDP a Zelení) kancléřka Angela Merkelová nabídla ministerské křeslo. Jednání o této koalici ale ztroskotala a nyní se jako jedno z možných řešení jeví pokračování velké koalice z minulého volebního období.

SPD po zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Tento týden ale její předseda Martin Schulz po schůzce se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem řekl, že SPD je připravena jednat o řešení vládní krize.

Exšéf SPD: Velká koalice není samozřejmostí

Pokračování velké koalice není podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela ani po vývoji posledních dní samozřejmostí. Bývalý předseda SPD to dnes řekl v rozhovoru poskytnutém listu Die Zeit. Sociální demokraté po krachu jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených vyjádřili ochotu jednat o řešení nastalé politické krize. Řada předních členů levicové strany ale avizovala, že rozhovory o případné koalici nebudou jednoduché a jejich konec je otevřený.

Nikdo podle Gabriela nyní nemůže čekat, že sociální demokracie po krachu jednání o takzvané jamajské koalici CDU/CSU, FDP a Zelených řekne: „Super, čekali jsme jen na to, abychom mohli pokračovat ve velké koalici.“ SPD v reakci na rekordně nízký zisk v zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Podle Gabriela má ale strana v nastalé situaci důležitý úkol postarat se o to, „že v Německu bude stabilní vláda“. Jestli to ale bude vláda velké koalice, to není zdaleka jasné, řekl Gabriel listu Die Zeit.

Stejně jako kancléřka Angela Merkelová v sobotu se i Gabriel dnes vyjádřil proti předčasným volbám. „Všichni jsou zajedno, že není zrovna dobrý nápad říct německému lidu: ‚Naše představa o demokracii je taková, že budete teď volit tak dlouho, než bude výsledek takový, jaký se nám bude hodit‘,“ řekl dosluhující ministr zahraničí.

Čtěte také: Německo se možná vyhne předčasným volbám, ve hře je velká koalice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články