1 vyjednávání o německé vládě

Velká koalice by byla pro Německo nejlepší, míní bavorský premiér Seehofer

NOVÉ

Témata: , , , ,

Obnovená velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) by byla pro Německo nejlepším řešením poté, co ztroskotala povolební jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených. Řekl to v rozhovoru pro nedělní vydání listu Bild am Sonntag bavorský premiér Horst Seehofer. Šéf CSU nicméně uvedl, že velká koalice by neměla být uzavřena za každou cenu.

„Spojení unie s SPD je nejlepší varianta pro Německo – každopádně lepší než jamajská koalice, nové volby nebo menšinová vláda,“ řekl Seehofer. Nicméně varoval SPD, aby nepřišla ke stolu s příliš mnoha podmínkami. „Mohu SPD jen poradit, aby nepřišla k rozhovorům s přehnanými nároky, nýbrž aby zůstala realistická. Velká koalice za každou cenu být nesmí,“ uvedl také šéf CSU.

Seehofer rovněž řekl, že mu ke konci jednání o takzvané jamajské koalici (CDU/CSU, FDP a Zelení) kancléřka Angela Merkelová nabídla ministerské křeslo. Jednání o této koalici ale ztroskotala a nyní se jako jedno z možných řešení jeví pokračování velké koalice z minulého volebního období.

SPD po zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Tento týden ale její předseda Martin Schulz po schůzce se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem řekl, že SPD je připravena jednat o řešení vládní krize.

Exšéf SPD: Velká koalice není samozřejmostí

Pokračování velké koalice není podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela ani po vývoji posledních dní samozřejmostí. Bývalý předseda SPD to dnes řekl v rozhovoru poskytnutém listu Die Zeit. Sociální demokraté po krachu jednání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených vyjádřili ochotu jednat o řešení nastalé politické krize. Řada předních členů levicové strany ale avizovala, že rozhovory o případné koalici nebudou jednoduché a jejich konec je otevřený.

Nikdo podle Gabriela nyní nemůže čekat, že sociální demokracie po krachu jednání o takzvané jamajské koalici CDU/CSU, FDP a Zelených řekne: „Super, čekali jsme jen na to, abychom mohli pokračovat ve velké koalici.“ SPD v reakci na rekordně nízký zisk v zářijových volbách oznámila odchod do opozice. Podle Gabriela má ale strana v nastalé situaci důležitý úkol postarat se o to, „že v Německu bude stabilní vláda“. Jestli to ale bude vláda velké koalice, to není zdaleka jasné, řekl Gabriel listu Die Zeit.

Stejně jako kancléřka Angela Merkelová v sobotu se i Gabriel dnes vyjádřil proti předčasným volbám. „Všichni jsou zajedno, že není zrovna dobrý nápad říct německému lidu: ‚Naše představa o demokracii je taková, že budete teď volit tak dlouho, než bude výsledek takový, jaký se nám bude hodit‘,“ řekl dosluhující ministr zahraničí.

Čtěte také: Německo se možná vyhne předčasným volbám, ve hře je velká koalice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.