Rozhodnutí o Babišově střetu zájmů byste zveřejnit měli, vzkázalo vnitro do Černošic

Ovládá Babiš MAFRU?

Rozhodnutí o Babišově střetu zájmů byste zveřejnit měli, vzkázalo vnitro do ČernošicNOVÉ
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Městský úřad v Černošicích, který má rozhodnout o tom, zda premiér Andrej Babiš stále ovládá média skupiny MAFRA, si zažádal o analýzu ministerstva vnitra, jestli smí své rozhodnutí zveřejnit. Resort úřadu odpověděl, že ochrana osobních údajů ani neveřejné řízení nejsou, jak se úředníci obávali, důvodem, proč rozhodnutí tajit. Na analýzu upozornil server iROZHLAS.cz.

„Podle názoru ministerstva vnitra bude odmítnutí žádostí týkajících se informací ze správních spisů vedených v rámci přestupkových řízení s veřejnými funkcionáři podle zákona o střetu zájmů jen obtížně hájitelné, a to jak v případě pravomocně neukončených řízení (po vydání rozhodnutí), tak v případech pravomocně ukončených řízení,“ zní přesná formulace ministerstva vnitra.

O analýzu Černošice požádaly kvůli přibývajícímu počtu žádostí o zveřejnění. Odpověď resortu dorazila v týdnu. V odůvodnění se odkazuje na rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2015, podle něhož v tomto případě převažuje veřejný zájem. „V daném případě je zřejmé, že přestupková řízení se vztahují k možnému porušení povinností, které se vážou právě na výkon veřejné funkce a právo veřejnosti na informace tak bude spíše převažovat nad ochranou informací o osobě obviněné z přestupku,“ stojí v textu ministerstva. To také rozporuje argumenty černošického úřadu, že je řízení neveřejné.

Stanovisko resortu právně závazné není, je tedy stále na Černošicích, aby rozhodly. Podle jejich starosty Filipa Kořínka je nyní záležitost v gesci tamějšího odboru přestupků, současně však chce, aby město rozhodlo správně a dle zákonů.

Úředníci Černošic jsou vázáni ve svém rozhodnutí i stanoviskem středočeského úřadu, který předtím jejich rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání. Černošický úřad Babišovi v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babišův střet zájmů ve smyslu ovládání médií spadajících pod Agrofert je jednou z větví premiérovy kauzy. Tou další je střetu zájmů českého premiéra a holdingu Agrofert. K němu má Evropská komise vydat závěrečnou zprávu o auditech, které v České republice v uplynulých týdnech a prováděla.

Čtěte také: Babišův audit se odsouvá. Komise zažádala české úřady o další dokumenty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.