Češi spočítali dráhu nové planetky, která v budoucnu může ohrozit Zemi
Těleso ohrožující planetu Zemi
Kleťská kosmická hlídka potvrdila objev planetky, která byla objevena v rámci programu Catalina Sky Survey v Arizoně v dubnu 2018. Výpočty kleťských astronomů následně ukázaly, že planetka patří do kategorie tzv. virtuálních impaktorů – to jsou tělesa, která mohou v následujících letech hrozit srážkou se Zemí.
Astronomové na Observatoři Kleť patří mezi nejúspěšnější hledače planetek na světě a nyní si na své konto připsali další úspěch. Mezi pozoruhodné výsledky pozorování patří potvrzení existence a určení dráhy blízkozemní planetky 2018GG, která by na konci století mohla ohrozit planetu Zemi.
Tato planetka je poměrně malým tělesem. Má průměr pouhých 45 metrů, ale i přesto by při srážce byl dopad tak silný jako přibližně 200 hirošimských atomových bomb. Konkrétně by nás 2018GG mohla ohrozit 11. dubna 2086, 10. dubna 2089 a 11. dubna 2095.
„Je ale reálný předpoklad, že následná pozorování a tím zpřesnění dráhy hrozbu srážky vyloučí,“ uvedla na své facebookové stránce kleťská observatoř.
Kromě již zmíněného tělesa kleťská kosmická hlídka změřila přesné pozice dalších 28 blízkozemních planetek, a to včetně pěti nově objevených. Kleťská pozorování tak velice přispěla ke zjištění, jakého typu daná tělesa jsou a zda nás ohrožují, či nikoliv.
Observatoř Kleť se začala budovat v roce 1957. Známá je především výzkumem planetek (asteroidů), komet, včetně objevů dosud neznámých těles a spolupracuje s Mezinárodní astronomickou unií (IAU), The Spaceguard Foundation a dalšími zahraničními institucemi. Je nejvýše položenou astronomickou observatoří v Čechách.