Proti soudnímu rozhodnutí. Zeman udělil milost odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány
KAUZA BALÁK
Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost. Podle Zemana nebyla zřejmě pro odsouzení Baláka rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje. V tiskové zprávě o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Milost pro Baláka neodpovídá podmínkám, které si prezident stanovil pro její udělení.
Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul.
Prezident republiky prominul omilostněnému muži nepodmíněný trest odnětí svobody, peněžitý trest a dále trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního zástupce organizačních složek státu a jiných právnických osob s majetkovou účastí státu, a to s účinky zahlazení odsouzení. Tyto tresty byly uloženy za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
„Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná,“ uvedl Hrad v prohlášení. Na české politické scéně se obratem sttrhla obrovská vlna kritiky.
Balák zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie – stavební a báňská (ESB) Libora Tkadlece. Tkadlec za to dostal podmíněný dvouapůlletý a peněžitý trest. I on vinu odmítá. Firma ESB musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.
„Tady šlo o to, jestli bylo (výběrové) řízení vedeno férově a odpovědně,“ uvedl předseda odvolacího senátu Ladislav Koudelka. Soud prvního stupně dospěl k názoru, že nikoli. Rozhodl tak zejména na základě odposlechů. „My mu to nezazlíváme. My tomu věříme taky,“ prohlásil Koudelka. Z nahrávek podle něj vyplynulo, že budoucí výherce soutěže – firma ESB – určoval podobu projektu. Když na to byl Balák upozorněn, reagoval podle soudce slovy: „Takhle se staví v Lánech“.
Společnost Energie – stavební a báňská jako jediná podle Koudelky znala podmínky soutěže ještě před tím, než byla zakázka vypsána. Mohla se připravit, a jako jediná tak byla schopná je splnit. V nahrávkách pak Tkadlec mluvil i o nutnosti nadhodnotit cenu některých položek. Muž podle soudce věděl, že jedná nezákonně. Prohlásil mimo jiné, že za to, co dělá, mu „hrozí kriminál“.
Odvolací senát neuznal námitky obhájců o tom, že odposlechy neměly být přípustné. Koudelka uvedl, že byly sice páteřním důkazem, ale ne jediným. Soud odmítl i tvrzení o zaujatosti předsedy prvoinstančního senátu. Zároveň ale nevyhověl ani státnímu zástupci Jiřímu Pražákovi, který tvrdil, že jsou prvoinstančním kladenským soudem uložené tresty příliš mírné.
Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, Balák je podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten dosud odmítal Baláka zbavit funkce, svůj postup zdůvodňoval presumpcí neviny. Balák také u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.