Lékaři a lékárníci uvidí vše. Citlivé údaje ochrání jen složitý aktivní nesouhlas
Lékový záznam
Lékaři a lékárníci se dostanou k velmi citlivým údajům všech pacientů v republice. V červnu totiž začne platit kontroverzní novela ministerstva zdravotnictví, která přinese lékový záznam v eReceptu. Stát totiž účinností zákona bude počítat, že s ní souhlasí všichni občané. V záznamu tak bude uvedeno, jaké léky pacient v minulosti užíval. Ke změně se kriticky staví i někteří lékaři, podle kterých je systém snadno zneužitelný a únik citlivých údajů mohou pacienty velmi poškodit.
Lékový záznam se nyní nachází v přechodném období, ve kterém lékař ani lékárník nevidí lékové záznamy. Pokud bude pacient nesouhlasit, nebude stačit pouze aktivní odpor při návštěvě doktora či lékárny. K zablokování lékového záznamu musí využít formulář či aplikaci, ve které vyplní, že si nepřeje sdílet svá citlivá data s lékaři, lékárníky nebo klinickými farmaceuty. Nesouhlas mohou lidé posílat už od 1. prosince minulého roku, zatím je však problémem slabé povědomí o tom, jak účast v lékovém záznamu odmítnout. Lékařům a lékárníkům se pak záznam otevře po červnu letošního roku.
Aktivní nesouhlas
Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv jsou pro vyjádření aktivního nesouhlasu na výběr 3 varianty:
- Pacient se může odhlásit pomocí webové aplikace, kde je však zapotřebí mít občanský průkaz s elektronickým čipem, nebo jméno a helso ze systému e-identita.cz. Zde je zapotřebí, aby se pacient registroval a nechal si ověřit identitu na CzechPointu na úřadě či poště.
- Pacient může vyjádřit aktivní nesouhlas prostřednictvím formuláře. Pokud bude odeslán poštou je nutné, aby byl opatřen úředně ověřeným podpisem a zaslán na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Oddělení eRecept, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
- Pacient může stejný formulář odeslat pomocí osobní datové schránky na datovou schránku SÚKL (qwfai2m)
Do dnešního dne tak 888 pacientů nesouhlasí, aby jejich lékový záznam viděl lékař. Naopak aktivní souhlas vyslovilo 751 lidí. Ještě větší rozdíl je při vyslovení nesouhlasu lékárníkovi, kdy si nepřeje sdílení údajů 1036 lidí. Pro je naopak 585 pacientů.
Se sdíleným lékovým záznamem, který bude součástí eReceptu, nesouhlasí i někteří lékaři, zejména pak Česká lékařská komora. Ta považuje vyslovení aktivního nesouhlasu za úplný opak toho, jak by se měl civilizovaný stát ke svým občanům chovat. „Pokud by to bylo dotažené do konce, tak byste jako pacient přišel s elektronickým občanským průkazem a lékař by měl u sebe čtečku. Po sdělení vašeho souhlasu by pak čtečku přiložil k občance a viděl všechny vaše léky, které berete nebo jste užíval v minulosti,“ řekl pro Echo24 lékař a mluvčí komory Michal Sojka.
Podle něj se už objevují případy, kdy někteří psychatricky nemocní pacienti uvažují nad tím, že nebudou v registru. „Jsem přesvědčen, že pacient má právo tam nebýt, protože tím ohrožuje pouze sebe. Jsou to lidé, kteří mají stigmatizující choroby. Příkladem mohou být venerologické, psychiatrické a další nemoce. Tito pacienti nebudou chtít aby ostatní věděli co berou za léky,“ řekl Sojka.
Podle lékaře a poslance Vlastimila Válka (TOP 09) dokonce ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby pacient písemně požádal o vyškrtnutí ze seznamu přes soud se znalecky ověřeným podpisem. To však resort zdravotnictví striktně odmítá. „Ministerstvo zdravotnictví nikdy neusilovalo o to, aby pacient požádal o vyškrtnutí přes soud se znalecky ověřeným podpisem. Cílem Ministerstva zdravotnictví potažmo sdíleného lékového záznamu je zvýšit bezpečnost farmakoterapie a chránit tak pacienty před špatnými kombinacemi léků či jejich duplicitami. V zájmu bezpečí pacienta tak byla zvolena varianta automatického sdílení s možností kdykoliv projevit plošný nesouhlas, nebo souhlas konkrétnímu lékaři či lékárníkovi,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v prohlášení zaslané Echo24.
Lékový záznam je neúplný
Ministerstvo zdravotnictví touto změnou reaguje také na špatnou statistiku, kdy v České republice za deset let stoul 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti se špatným dávkováním nebo nežádoucím účinkům léků. Desetkrát se navíc zvýšil počet případů, které skončily úmrtím pacienta. Lékový záznam by navíc měl pomoci starším lidem, kteří pobírají velké množství léků.
Kritika nemíří na novelu pouze za vyslovení aktivního nesouhlasu. Lékař a poslanec Vlastimil Válek upozorňuje, že celý zákon je polovičatý a v záznamu nebudou obsaženy všechny léky. „Nevyřešilo se to. Do záznamu se nedostanou ani léky, které jsou volně prodejné a nedostanou se tam ani léky pro speciální skupiny pacientů. Příkladem mohou být pacienti s AIDS. Nedostanou se tam léky, které dostávají pacienti v nemocnicích. Sám jsem chtěl vědět, zda se do záznamu dostane i hormonální antikoncepce, protože má řadu kontraindikací. Dodnes jsem však nedostal odpověď,“ řekl pro Echo24 Válek.
Poslanec navíc upozorňuje, že lékový záznam může pacient popřít. Pokud pacient řekne, že informace v něm uvedené jsou nepravdivé, tak lékař musí věřit pacientovi. „Podle ministerstva zdravotnictví to je obecný přístup k informacím. Stejné to je jako kdyby v chorobopisu bylo napsáno, že pacient je po operaci žlučníku a následně by to lékaři popřel. Doktor pak musí věřit pacientovi,“ řekl Válek.
Ministerstvo si od novely slibuje, že lékař či lékárník se nyní kompletně dozví, jaké léky pacient pobírá a bude tak snazší podat lidem odpovídající přípravky s vyloučením nežádoucích interakcí. „Do lékového záznamu jsme zabudovali škálu preventivních i následných záruk technického i administrativního charakteru zajišťujících, že se k němu dostanou jen povolané osoby, a odrazujících i tyto osoby od neoprávněného zacházení s daty pacienta. Nahlížet do lékového záznamu bude dovoleno pouze lékaři, u něhož je možné prokázat, že pacientovi poskytuje zdravotní služby,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také:
Za 10 let stoupl desetkrát počet úmrtí v souvislosti s léky. Řešit to má lékový záznam
Velký bratr, můj přítel. Čtvrtina Čechů je ochotná prodat své osobní informace