Očkování na covid-19 nemusí být spásou. Podle studie dlouho nevydrží
VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU
Naděje lidí na celém světě se upínají na budoucí možnou vakcínu proti onemocnění covid-19. Nejnovější testy na dříve pozitivních pacientech ale prokázaly, že očkování nemusí být dlouhodobě účinné. U lidí, kteří byli nakažení, totiž poměrně rychle po odeznění nemoci mizí i protilátky. Což by mohlo znamenat, že by se i v případě, že by byli očkovaní, mohli opětovně nakazit. Upozornil na to server německé televize Deutsche Welle (DW).
Testy byly provedeny na mnichovské klinice u pacientů, kteří onemocněli na konci ledna. Ukázaly, že u pacientů výrazně poklesl počet protilátek v krvi. „U čtyř z devíti pacientů vidíme klesající neutralizační protilátky v jednom velmi speciálním testu, který může být uskutečněn pouze ve velmi vysoce zabezpečené laboratoři,“ řekl Clemens Wendtner, který je vedoucím lékařem mnichovské infekční kliniky.
Podobné závěry, se kterými přišel Wendtnerův tým, přinesly už i jiné světové studie. Čínští vědci nedávno v časopise Nature Medicine uvedli, že se u pacientů po dvou měsících protilátky výrazně snížily. Nejvíce protilátek ubylo u pacientů, u nichž se onemocnění neprojevovalo příznaky.
V Německu v těchto dnech probíhá studie v tübingenské univerzitní klinice, do níž se přihlásily zhruba 4 000 dobrovolníků, na nichž se nyní testuje vakcína od společnosti Tübingen Curevac.
Curevac byl po mainzské firmě Biontech druhou firmou, která získala v Německu svolení k testování možné budoucí vakcíny na covid-19.