Policie agenty podezřelé z výbuchu ve Vrběticích letos neobviní. „Jsou pro nás nedostupní“
ÚTOK NA VRBĚTICE
Policie už v letošním roce nestihne obvinit dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU z útoku na muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku. Zůstávají tak zatím stále pouze podezřelými. Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek deníku Echo24 řekl, že česká policie musí před zahájením trestního stíhání počkat na dokončení výměny informací se zahraničními partnery. Útvar na kauze spolupracuje také s britskou protiteroristickou jednotkou vyšetřující útok v Salisbury.
O zapojení dvou agentů ruské tajné služby GRU do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích z roku 2014 informoval poprvé předseda tehdejší vlády Andrej Babiš spolu s ministrem vnitra v dubnu 2021. Už o rok dříve ale měl mít společný tým vyšetřovatelů NCOZ a BIS (Bezpečnostní informační služba) jasno v tom, že jedinou možnou příčinou výbuchu může být činnost dvou ruských tajných agentů Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina. Ti tou dobou pobývali v Česku. Oba muži mají stát i za pokusem o otravu ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury v březnu 2018.
Agenti GRU ale zatím nebyli z útoků oficiálně obviněni ani obžalováni a nemohl tak ani proběhnout soud, který by jejich vinu po letech potvrdil. Podle ředitele NCOZ, plukovníka Jiřího Mazánka, k obvinění už letos nedojde. Česká policie totiž spolupracuje s protiteroristickým oddělením britské Metropolitní policie a podezřelé chce obvinit společně.
„Jsou pro nás nedostupní. Nemůžeme je obvinit bez provedení některých úkonů, a ty úkony jsme ještě neprovedli. Je tam jeden problém, který nemohu dopodrobna komentovat. Jsme dneska závislí na poměrně rozsáhlé mezinárodní právní pomoci, kterou jsme si vyžádali a která ještě není ukončena. Nemůžeme bohužel konkretizovat, čeho se týká ani se kterými zeměmi spolupracujeme,“ popisuje Mazánek, proč ani tři roky od zveřejnění vyšetřovací verze o útoku agentů nepadlo obvinění.
„Mohu potvrdit, že máme společný vyšetřovací tým s britskou jednotkou, která prověřuje útok v Salisbury. To znamená, že ty kauzy jsou propojené a důkazy v nich shromažďujeme společně a vyměňujeme si vzájemně informace. Výhodou společného vyšetřovacího týmu je, že ty důkazy jsou vzájemně uplatnitelné. Teď už mohu říct, že letos už určitě usnesení o zahájení trestního stíhání nevydáme. Na to už je příliš krátká doba,“ dodává ředitel NCOZ.
Když došlo v říjnu a prosinci 2014 k výbuchům v muničním areálu ve Vrběticích, při nichž zemřeli dva lidé, málokoho by napadlo, že by za činem mohly stát ruské tajné služby. Zprvu se hovořilo pouze o nešťastné náhodě. Policie na úmysl přišla až po dlouhých letech při revizi případu a společně s BIS identifikovala dva podezřelé Rusy, kteří měli připevnit výbušniny na zbraně směřující k obchodníkovi do Bulharska. Konečná destinace zbraní měla být Ukrajina nebo Sýrie a výbuch měl nastat pravděpodobně až mimo území ČR. Po oznámení těchto skutečností na jaře loňského roku nastalo mezi Ruskou federací a Českou republikou napětí, které vyústilo v diplomatickou válku a vzájemné snížení pracovníků na ambasádách na absolutní minimum.