Stovky vojáků, tanky, gripeny. Obří přehlídka připomene vznik Československa
Sto let od založení republiky
Druhá vojenská přehlídka v historii samostatného Česka, replika legiovlaku, dopisy Milady Horákové, originál Zlaté buly sicilské, konference a výstavy. Češi si budou celý letošní rok připomínat sté výročí vzniku samostatného Československa a 25 let České republiky.
V říjnu bude možné si prohlédnout vojenskou techniku, například stíhací letouny Gripen. Ministerstvo obrany totiž na 28. října 2018 chystá teprve druhou vojenskou přehlídku v historii samostatného Česka. Ta první se konala v roce 2008, ale přehlídka v příštím roce bude větší.
„Jedním z vrcholů oslav bude slavnostní vojenská přehlídka, která zúčastní téměř 2000 osob se 200 kusy techniky. Stejně jako v roce 2008 se v pochodovém proudu představí nejen téměř 2000 vojáků Armády ČR, ale i zhruba 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, například hasiči, policisté a záchranáři, či příslušníci Celní správy, celkem s 200 kusy speciální techniky,“ uvedla pro Echo24 Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Do přehlídky bude tentokrát zapojena i aktivní záloha a počítá se s účastí válečných veteránů, dodala Zechmeisterová.
K vidění budou stíhací letouny Gripen či letouny L-159 Alca, tanky, obrněná vozidla a vojenské i policejní vrtulníky. „Po skončení přehlídky mohou návštěvníci projít Dejvickou ulicí na Letnou, kde bude představena průřezová ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti. Na dejvickém nádraží představí Československá obec legionářská takzvaný legiovlak, repliku legionářského vlaku z období let 1918 až 1920,“ uvedla Zechmeisterová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Praha chce podpořit další připomínkové akce. Vyhlásila nový grantový program k oběma výročím a ze svého rozpočtu pro něj připravila 35 milionů korun. „V roce 2018, na výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu a zároveň 25 let od vzniku České republiky, budeme připraveni pomocí grantového programu podpořit akce spojené s tímto významným celorepublikovým výročím, a tím co nejvíce zapojit veřejnost do připravovaných oslav,“ uvedl pro Echo24 mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Pražský hrad vystaví originál Zlaté buly sicilské
Pražský hrad vystaví příští rok předměty související s českou historií, například Washingtonskou deklaraci. Dokument předložený v roce 1918 tehdejší americké vládě a prezidentovi Woodrowu Wilsonovi požadoval samostatnost českého a slovenského národa a spojení obou v jednom nezávislém státě.
Hrad nabídne v souvislosti se stým výročím Československa tři samostatné výstavy v rámci projektu Založeno 1918. Na výstavách spolupracuje prezidentská kancelář s Vojenským historickým ústavem, Muzeem České pošty a Archivem Poslanecké sněmovny.
První výstava na Pražském hradě k výročí odstartuje v lednu, vystaví třeba originál Zlaté buly sicilské (Labyrintem dějin českých zemí, od ledna do června 2018 v Císařské konírně). Druhá výstava nabídne kolekci dekorací Řádu Bílého lva či dopisy Milady Horákové z vězení (Doteky státnosti, od března do října 2018 v Jízdárně Pražského hradu). Trojici výstav na Pražském hradě ukončí expozice věnovaná Hradní stráži (Stráž na Hradě pražském, od července do října 2018 v Tereziánském křídle).
Český parlament připomene vznik prvního zákonodárného sboru Československa. „Ke stému výročí prvního zasedání Revolučního národního shromáždění republiky československé uspořádají v listopadu 2018 odborné útvary sněmovny česko-slovenský seminář o prvních letech československého parlamentu,“ uvedla pro Echo24 Martina Lustigová z tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
„Na květen 2018 připravujeme výstavu k osmičkovým rokům z vlastních unikátních archivních materiálů. V květnu se péčí Parlamentního institutu uskuteční na půdě Poslanecké sněmovny také konference věnovaná padesátiletí od založení České národní rady,“ dodala Lustigová.
Sokol svolal XVI. všesokolský slet
Oslavy už chystá i Česká obec sokolská, která je se vznikem samostatného Československa pevně spojena, patří mezi ně červencový XVI. všesokolský slet. „XVI. všesokolský slet je součástí oslav stého výročí republiky i všechny akce Projektu XVI. všesokolský slet. V březnu to bude slavnostní otevřené zasedání Výboru ČOS v Karolínu, které je tomuto výročí věnováno,“ uvedl pro Echo24 Zdeněk Kubín z České obce sokolské.
„Sokol sobě i veřejnosti připomíná, že stál u zrodu československých legií a také u zrodu samostatného československého státu. Současně s tím si připomínáme i 100 let československého sportu. Proto také při příležitosti tohoto výročí bude Česká obec sokolská a Český olympijský výbor od ledna organizovat výdej olympijské kolekce, olympijského vybavení českým olympionikům na zimní olympiádu v Jižní Koreji. Tímto výdejním místem bude Michnův palác v areálu Tyršova domu v Praze,“ dodal Kubín.
České a slovenské národní muzeum chystá společnou výstavu věnovanou událostem v životě Čechů a Slováků ve 20. století. „Především bude prezentovat to, co oba národy spojovalo, ale i rozdělovalo a v konečném důsledku vedlo k rozpadu Československa. Základní koncepce výstavy je založena na konkrétních lidských osudech, které formovaly dějiny Československa. Výstava tak návštěvníkům umožní, aby například prostřednictvím promítání soukromých fotografií či čtení deníkových záznamů lépe porozuměli životu svých předků,“ řekla serveru Echo24 Šárka Dočkalová z Národního muzea.
Oslavy výročí vzniku Československa i České republiky se promítnou do řady dalších institucí a měst. Obří výstavu Re:publika 1918–2018, financovanou městem Brno, plánuje brněnské výstaviště.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.