Slováci se pohádali o 28. říjen. Slavit jej nebudou

proč slavit vznik Československa?

Slováci se pohádali o 28. říjen. Slavit jej nebudouNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Den vzniku Československa v roce 1918 si Slovensko na rozdíl od Česka nebude připomínat státním svátkem. Slovenský parlament dnes výraznou většinou hlasů odmítl návrh části opozičních poslanců na zařazení 28. října mezi svátky. Rozpravu provázely slovní přestřelky poslanců.

Návrh povýšit na Slovensku 28. říjen z památného dne na státní svátek, a to na úkor svátku dne přijetí národní ústavy, nepodpořili při hlasování nejen poslanci koalice, ale ani část opozice. Za předlohu hlasovalo pouze 31 ze 130 přítomných zákonodárců, a to zejména poslanci dvou nejsilnějších opozičních stran SaS a OLaNO. Svůj návrh zdůvodnili tím, že až vznikem Československa se slovenský národ stal státotvorným národem a že pro Slovensko znamenalo založení ČSR vůbec první územní a státní vymezení a základ moderního ekonomického, sociálního, vzdělanostního a kulturního rozvoje.

„Česká politická reprezentace nikdy (nechápala), ani dnes nechápe Československo jako vznik nového států Čechů a Slováků. Chápe to jako obnovení české státnosti, ke které bylo připojeno Slovensko. Vy chcete, aby tento parlament schválil zákon, kde se bude hlásit k obnovené české státnosti? Vždyť je to směšné,“ řekl ve sněmovně poslanec vládní nacionalistické Slovenské národní strany a kritik předlohy Anton Hrnko.

Proti novému svátku se postavila i krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu.

„Oslavovat 28. říjen znamená oslavovat český svátek. Československo vzniklo, aniž se k tomu Slováci vyjádřili. Slováci se přidali až 30. října 1918,“ řekla poslankyně LSNS Natália Grausová o Martinské deklaraci, kterou se slovenští představitelé připojili k ČSR. Tvrdila rovněž, že ČSR neuznávala existenci ani práva slovenského národa a že české země si na úkor Slovenska řešily sociální otázku.

Grausová v projevu ve sněmovně také označila jednoho ze zakladatelů ČSR a jejího pozdějšího prezidenta Edvarda Beneše „věrolomným, nečestným, duševním a morálním ubožákem“ a v souvislosti s poválečným odsunem německy mluvícího obyvatelstva z Československa „masovým vrahem“.

Podobná iniciativa na zařazení 28. října mezi státní svátky ztroskotala na nesouhlasu slovenského parlamentu již v minulosti. ČR a Slovensko se již dříve dohodly na společných oslavách 100. výročí vzniku ČSR, které připadne na příští rok.

Čtěte také: České firmy ničí odvody státu. Hůř je na tom jen Slovensko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články