1 Ve střední a jihovýchodní Evropě

České firmy ničí odvody státu. Hůř je na tom jen Slovensko

, NOVÉ

Témata: ,

Česká republika má druhé nejhorší odvody ve střední a jihovýchodní Evropě. Z 19 vybraných zemí je na tom hůř jen Slovensko. Za zdravotní a sociální pojištění musí firmy k hrubé mzdě zaplatit státu navíc ještě 34%, vyplývá z nejnovější studie společnosti Mazars. Při minimální mzdě je na tom ČR dokonce nejhůř. Firmám odvody brání v hledání nových zaměstnanců, informují Hospodářské noviny.

Vysoké odvody berou firmám konkurenceschopnost a jejich produkty se zdražují. U nás jsou odvody jedny z nejhorších ve střední a jihovýchodní Evropě, zaměstnanec firmu stojí 134% hrubé mzdy. Na sociální pojištění jde 25%, na zdravotní pojištění 9%.

Naopak nejnižší náklady na práci jsou z téměř dvou desítek vybraných zemí například v Černé Hoře, Bosně a Hercegovině, Slovinsku nebo Albánii, kde náklady firem na zaměstnance nepřesáhnou 117% hrubé mzdy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Odvody navíc zpomalují růst mezd, a proto mají kromě konkurenceschopností firmy problém ještě s hledáním nových zaměstnanců. Pokud například zaměstnanec stojí firmu 40 tisíc korun, po zaplacení všech pojištění a daně dostane jen 22 600 korun. „Za takové peníze odmítají kvalifikovaní zaměstnanci pracovat, přestože v nákladech stojí firmu dost peněz,“ řekl pro Hospodářské noviny Štěpán Křeček z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Řada firem by proto snížení odvodů uvítala. „Pokud se zaměstnavatelům ulehčí, pocítíme to pozitivně na výkonu naší ekonomiky, protože tím podpoříme vyšší konkurenceschopnost našich firem,“ uvedl pro HN mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Čtěte také: Jak Babiš a „jeho“ firmy platí daně? Dáváme mu víc, než odvede státu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.