Rockeři jako oběti holokaustu? Rammstein opět šokuje, tentokrát koncentráčnickým videem

Kontroverzní videoklip

Rockeři jako oběti holokaustu? Rammstein opět šokuje, tentokrát koncentráčnickým videemNOVÉ
Svět

mm Echo24

Jako už mnohdy předtím vyvolala německá hardrocková skupina Rammstein opět kontroverze. Tentokrát kvůli propagačnímu videu k nově vydané písni Deutschland (psáno písmem podobným fraktuře). Na něm členové kapely figurují jako vězni koncentračního tábora v pruhovaném mundúru a smyčkou kolem krku. Na klopě jednoho ze čtyř hudebníků je žlutá hvězda, podobná té, kterou museli za nacismu nosit Židé. Krátké video se setkalo se tvrdou kritikou především ze strany židovských spolků a organizací. 

Ukázka z videoklipu dlouhá 35 sekund spustila bouřlivé debaty a vysloužila si kritiku třeba od Ústřední rady Židů v Německu a jejího šéfa Josepha Schustera. Ten v souvislosti s klipem hovoří o „zavrženíhodném a nemorálním zneužívání holokaustu k marketingovým účelům“. Stejně tak bývalá vedoucí organizace Charlotte Knoblochová ho vnímá jako „trivializaci holokaustu“ a na adresu kapely poznamenala, že „zašla příliš daleko“. 

Ohradil se také izraelský památník obětí holokaustu Jad Vašem. Ten umělce vyzval, aby respektovali památku zavražděných Židů. Jeho mluvčí ale upřesnil, že památník nechce kritizovat umělecká díla, která zobrazují holokaust jako taková, nechce však dopustit znesvěcení či urážení obětí. 

Podobné reakce přišly ještě před čtvrtečním zveřejněním celého oficiálního videa. Německý vládní zmocněnec pro potírání antisemitismu proto v souvislosti s tím mluvil o „vykořisťování umělecké svobody“, pokud by vyšlo najevo, že záběry z nacistického tábora byly použity pouze jako přilákání pozornosti k novému albu. Oficiální videoklip ke skladbě trvá devět minut, zubožení vězni v pruhovaných mundúrech se objevují pouze v poslední minutě. 

„Rammsteini“ vystoupí 16. a 17. července také v Česku na fotbalovém stadionu ve vršovickém Edenu v rámci evropského turné. Nové album je pak pak ohlášené na 17. května.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.