Nejstarší figurální tetování mají pět tisíc let staré mumie z Egypta

Nejstarší figurální tetování mají pět tisíc let staré mumie z EgyptaNOVÉ
Panorama

NEJSTARŠÍ TETOVÁNÍ

ZD Echo24

Vědcům se podařilo pomocí infračervené technologie identifikovat několik tetování na tělech dvou egyptských mumií. Jejich stáří se pohybuje kolem pěti tisíc let, jedná se tak o nejstarší důkaz figurálního tetování, který posouvá hranici o tisíc let.

Nález na mumiích, které byly nalezeny už před více než sto lety, byl možný díky infračerveným fotografiím. „Až teď můžeme získat nový vhled do životů těchto perfektně zachovalých jedinců. Neuvěřitelně, ve věku přes pět tisíc let, posouvají důkazy o tetování v Africe o tisíciletí,‘‘ řekl BBC Daniel Antoine, kurátor Britského muzea v Londýně.

Důležitým aspektem tetování je jeho figurální podoba. Muž a žena, kteří žili mezi lety 3351 a 3017 př.n.l, mají na těle vyobrazení zvířat a symbolů. Na mužově rameně nalezli vědci divokého býka a paovci hřivnatou, na rameně a paži ženy pak linie a čtyři obrazce ve tvaru S.

Dříve si archeologové mysleli, že bylo tetování v těchto časech pouze ženskou doménou. Tento nález však dokládá, že ho využívalo i druhé pohlaví. Podle vědců by mohly symboly vyjadřovat postavení či oceňovat statečnost.

Jediný příklad staršího tetování nalezli vědci na těle alpské mumie Ötziho, který žil už kolem let 3370 až 3100 př.n.l.. U něj se však nejedná o figurální tetování, nýbrž pouze vertikální a horizontální linie.

Čtěte dále: Český turista zemřel v Egyptě na selhání srdce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články