12 Proměna Íránu

V minisukních a sexy. Íránské ženy před islamistickým převratem

, NOVÉ

Témata: , ,

Ženy v minisukních a odvážných šatech byly ještě v 60. a 70. letech minulého století běžným jevem v íránských ulicích i na stranách časopisů, západní kultura byla v rozkvětu. V roce 1979 však veškeré snahy Íránu přiblížit se tehdejšímu Západu ukončila islámská revoluce, která svrhla vládu šáha Pahlavího a k moci se dostalo duchovenstvo. Podívejte se, jak vypadaly titulní strany tehdejších módních magazínů.

Dynastie Pahlaví se ujala moci v roce 1925. Sám Mohammad Rezá šáh Pahlaví vládl v Íránu téměř čtyřicet let. Za tu dobu se tato regionální velmoc v oblasti Perského zálivu výrazně upnula k Západu. Pahlaví byl nakloněn privatizaci a podporoval vzdělávání. prosazoval rovněž západní způsob života či emancipaci žen.

Islámská revoluce však v únoru 1979 režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího svrhla a od té doby je v Íránu u moci duchovenstvo. Šáh z Íránu odjel a následujícího roku zemřel v Egyptě. Do Íránu se z exilu vrátil Chomejní, který se stal duchovním vůdcem a prosadil islamizaci země. V roce 1989 ho v čele státu vystřídal současný duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.