12 Proměna Íránu

V minisukních a sexy. Íránské ženy před islamistickým převratem

, NOVÉ

Témata: , ,

Ženy v minisukních a odvážných šatech byly ještě v 60. a 70. letech minulého století běžným jevem v íránských ulicích i na stranách časopisů, západní kultura byla v rozkvětu. V roce 1979 však veškeré snahy Íránu přiblížit se tehdejšímu Západu ukončila islámská revoluce, která svrhla vládu šáha Pahlavího a k moci se dostalo duchovenstvo. Podívejte se, jak vypadaly titulní strany tehdejších módních magazínů.

Dynastie Pahlaví se ujala moci v roce 1925. Sám Mohammad Rezá šáh Pahlaví vládl v Íránu téměř čtyřicet let. Za tu dobu se tato regionální velmoc v oblasti Perského zálivu výrazně upnula k Západu. Pahlaví byl nakloněn privatizaci a podporoval vzdělávání. prosazoval rovněž západní způsob života či emancipaci žen.

Islámská revoluce však v únoru 1979 režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího svrhla a od té doby je v Íránu u moci duchovenstvo. Šáh z Íránu odjel a následujícího roku zemřel v Egyptě. Do Íránu se z exilu vrátil Chomejní, který se stal duchovním vůdcem a prosadil islamizaci země. V roce 1989 ho v čele státu vystřídal současný duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info
,