12 Zánik liberální země

VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

, UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Před 40 lety vypadala ta země málem jako ráj. V porovnání s dneškem čiší ze starých snímků uvolněnost, svoboda a radost ze života. Řeč je o Íránu, dnes zemi s jedním z nejkonzervativnějších islámských režimů na světě – kde se však za vlády šáha Páhlavího na plážích slunily dívky v bikinách. Podívejte se na video, které vzniklo koláží snímků ze čtyřicátých až sedmdesátých let. Na You Tube je umístil Joshua Kohen.

Možná, že i toto byla jednou z příčin Šáhova pádu. Sekulární vládce, který se snažil zemi reformovat směrem k západnímu vzoru, vadil až příliš mnoha skupinám. Íránští šíité, komunisté, tradiční íránská obchodnická třída – ti všichni Páhlavímu vyčítali jeho vztahy s Izraelem, Velkou Británii i USA.

Zároveň však v době, kdy byl u moci, bylo možné chodit po ulicích v západním oblečení, islám nebyl určující silou ve společnosti a ženy byly rovnoprávné s muži. Je to ostatně možné vidět i na snímcích z té doby: odhalená kolena, barevné šaty, účesy nebo rozpuštěné vlasy. Vše, co je dnes již dávno nemyslitelné.

Čtěte také: Roky vězení a stovky ran. Írán odsoudil umělce za urážku islámu

Oblečení je však pouze jedním znakem. Zábava v podobě diskoték či televizních estrád; sport pro muže i pro ženy; vztah k dědictví perské říše. Byť je zde lehce blízko-východní nádeche stále patrný, sotva byste lidi z fotografií odlišili od fanoušků západní módy, hudby a stylu z jiné části světa.

Ať už byly síly zúčastněné v revoluci jakékoliv, jejím výsledkem byl nástup islámu a změna režimu. Monarchie byla zrušena a z Íránu se roku 1979 stal islámská republika. V dnešní době je íránský, šíitský islám velmi konzervativní, se všemi náležitostmi jako domlouvané sňatky žen a důsledné dodržování práva šaría. Jeho politika se také zcela obrátila a Spojené státy se staly největším nepřítelem, hned vedle Židovského státu.

Čtěte také: VIDEO: Kde Írán ukrývá své rakety

V Íránu padl rozsudek nad americkým novinářem. Verdikt není známý

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.