VIDEO: Kde Írán ukrývá své rakety

Íráncký raketový program

VIDEO: Kde Írán ukrývá své raketyUVNITŘ VIDEO
Íránské raketové střely, ukryté v podzemních bunkrech. Foto: FOTO: repro
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránská revoluční garda pochoduje kolem raketových střel, vlajky Spojených států a Izraele slouží na místo rohožek... Íránská státní televize odvysílala reportáž z podzemního zařízení, ukrytého na neznámém místě. Podle vyjádření armády se jedná pouze o „špičku ledovce“.

Rakety dlouhého a středního doletu, schopné zasáhnout celou řadu cílů na Blízkém východě. Dlouhé chodby, podle reportáže ukryté až 500 metrů pod zemí. To vše doplněné bojovnou hudbou, jako by Írán skutečně chtěl zastrašovat své nepřátele. Alespoň tak o tom píší Times of Israel.

„Naše raketové střely jsou připravené k použití,“ prohlašuje náčelník leteckého oddělení íránské národní gardy Amir Ali Hajizadeh. „Jsou rozmístěny pod vysokými horami v regionech a v blízkosti měst po celé zemi. Toto zařízení je pouze špičkou ledovce.“

Záznam taktéž ukazuje íránské důstojníky, jak salutují před jakousi svatyní s vyobrazenými íránskými politiky a šlapou po americké a izraelské vlajce. Reportáž měla podle Times of Israel ukázat především to, že Írán bude pokračovat ve svém raketovém programu navzdory rezolucím OSN.

V pondělí americká oficiální místa uvedla, že Írán „pravděpodobně“ porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Ta islámské republice zakazuje rozvíjet jakýkoliv vojenský program zaměřený na používání balistických raket.

Podle informací Bílého domu Írán porušil rezoluci poté, co v poslední době prováděl testy nové střely země-země s dlouhým doletem. Americká vládní místa jsou nicméně přesvědčena o tom, že tyto aktivity neporušují podmínky atomových dohod mezi Spojenými státy, Íránem a pěti dalšími mocnostmi.

Íránské chřestění zbraněmi

Počátky raketového výzkumu sahají v Íránu již před islámskou revoluci a svržení monarchie. Šáh se dokonce rozhodl spolupracovat na dalším vývoji s Izraelem, poté, co Spojené státy jeho žádost zamítly. Převrat však vše změnil. Pro válku s Irákem, která vypukla vzápětí poté, již měl Írán k dispozici rakety Scud sovětské provenience.

Od té doby Írán silně investoval do vojenského průmyslu, tudíž je nyní schopen vyrábět vlastní raketové střely. Ačkoliv některé součástky musí stále dovážet. Írán nyní dokáže zasáhnout jakékoliv území na Blízkém východě. Je nicméně jedinou zemí, která vyvíjí nosiče s větším než 2000kilometrovým dosahem, aniž by k nim měl zároveň k dispozici jaderné hlavice.

Podle webu Mírového institutu Spojených států je vojenská využitelnost íránských raket jen omezená kvůli nízké přesnosti. Střely tudíž patrně nebudou rozhodující, pokud budou vyzbrojeny konvenčními, chemickými nebo biologickými zbraněmi. Teherán však může svůj arzenál využívat coby psychologickou nebo politickou hrozbu.

Írán by však neměl být schopen svými střelami zasáhnout země Evropy a Ameriky před rokem 2017 resp. 2020.

Čtěte také: Ruské rakety prý nedopadly v Sýrii, ale v Íránu

V Íránu padl rozsudek nad americkým novinářem. Verdikt není známý

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články