Ruské rakety prý nedopadly v Sýrii, ale v Íránu

Ruské rakety prý nedopadly v Sýrii, ale v ÍránuNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

ŠPATNÁ NAVIGACE?

vb Echo24

Nejméně čtyři rakety, které Rusové ve středu vypálili do Sýrie z Kaspického moře, nedoletěly do cíle, ale dopadly na území Íránu. S odvoláním na úřady Spojených států to ve čtvrtek uvedla stanice CNN. Rusko havárii raket popřelo. 

Podle zástupců amerických zpravodajských služeb a ozbrojených složek se nejméně čtyři rakety, které vypálilo Rusko, zřítily na území Íránu. Podle jednoho představitele, na kterého se odvolává CNN, při tom došlo i ke ztrátám na životech. Jiný úředník, kterého stanice oslovila, nicméně uvádí, že zprávy o úmrtích se zatím nepodařilo potvrdit.

Stejně tak není jisté, kde přesně na území Íránu se raketa zřítila. Vzhledem k tomu, že se ruské lodě nacházely v jižním Kaspickém moři a mířily na Sýrii, by však v úvahu připadala oblast severozápadního Íránu.

Čtěte také: Putin si vychutnal Západ. Proč pomáhá slabému Asadovi?

Zjištění CNN tak ostře kontrastuje se slavnostním prohlášením ruského ministra zahraničí Sergeje Šojgu. Ten ve středu uvedl, že ruské rakety zničily všechny cíle, které měly. „Podle kontrolních údajů byly všechny cíle zničeny a nebyl zasažen žádný civilní objekt. Potvrdila se vysoká účinnost střel dlouhého doletu při útoku na cíle vzdálené skoro 1500 kilometrů,“ řekl Šojgu.

Ruská flotila mířila ze čtyř lodí na 11 cílů, na které vypálila celkem 26 řízených střel. Kromě toho ruské letectvo bombardovalo provincie Hamá a Idlib. Poté následoval pozemní útok syrské armády a jejich spojenců. Na zmíněných místech nicméně Rusko podle informací CNN koordinovalo útoky se syrskými jednotkami. Zmíněné informace tak naznačují, že Rusku jde spíše o podporu prezidenta Bašára Asada než o boj s Islámským státem.

Rusové, kteří se v uplynulém týdnu začali aktivně angažovat ve válkou zmítané Sýrii, při raketovém útoku použili poměrně nové střely Kaliber. Tyto střely ve středu poprvé použili v bojových podmínkách.

Čtěte také: Rusko začalo v Sýrii útočit i z lodí v Kaspickém moři

Cameron: Rusko dělá strašnou chybu, podporuje řezníka Asada

Související články