Rusko začalo v Sýrii útočit i z lodí v Kaspickém moři
Rusko začalo útočit v Sýrii i z lodí. Prezident Vladimir Putin v televizním rozhovoru potvrdil, že palbu zahájila armáda ze čtyř plavidel v Kaspickém moři. Moskva bude podle něj i nadále pokračovat v boji s teroristy z Islámského státu na straně spojenců. Informovala o tom CNN.
Ruská flotila mířila na 11 cílů, na které vypálila celkem 26 řízených střel. „Podle kontrolních údajů byly všechny cíle zničeny a nebyl zasažen žádný civilní objekt. Potvrdila se vysoká účinnost střel dlouhého doletu při útoku na cíle vzdálené skoro 1500 kilometrů,“ řekl ministr obrany Sergej Šojgu.
Zároveň letectvo bombardovalo provincie Hamá a Idlib. Poté následoval pozemní útok syrské armády a jejich spojenců. Na zmíněných místech nicméně Rusko podle informací CNN koordinovalo útoky se syrskými jednotkami. Zmíněné informace tak naznačují, že Rusku jde spíše o podporu prezidenta Bašára Asada než o boj s Islámským státem.
Na koho Rusko útočí?
S ruskou snahou o udržení prezidenta Asada souvisí také pochybnosti ohledně cílů, na které ruští vojáci ve středu útočili. Ruská strana tvrdí, že mířila na pozice Islámského státu. Jenomže pozorovatelé ze Syrské organizace pro lidská práva, která situaci monitoruje z Londýna, tvrdí, že útok zasáhl především syrské povstalce, kteří se staví jak proti Islámskému státu, tak proti vůdci Asadovi.
Ruská slova ohledně boje proti islamistům zpochybňuje také Turecko. Premiér Ahmet Davutoglu zmínil, že ruské nálety mířily na pozice Islámského státu jen v mizivém procentu případů. Jednalo se podle něj o dva nálety z celkového počtu 57. Ty zbývající se zaměřily na syrskou opozici.
Pochybnosti ohledně útoku provázejí ruské útoky v Sýrii od samého začátku. Koncem září provedly ruské letouny vůbec první nálet, a to na provincie provincie Hamá, Homs a Latákíja. Ruská strana prohlašovala, že útočí na Islámský stát, ale ve skutečnosti zasáhla i nespočet cílů syrské opozice.
Čtěte také: Rusové poprvé zaútočili v Sýrii. Ale na koho?
Ruský prezident Vladimir Putin totiž opakovaně prohlásil, že zachování prezidenta Bašára Asada považuje za klíčové pro řešení syrské krize. A jeho vládní jednotky bojují nejen s islamisty, ale právě i s umírněnou opozicí. V tom se ale Putin neshodne například s americkým prezidentem Barackem Obamou.
Přesto Rusko nedávno prohlásilo, že je připraveno přijmout americké návrhy na koordinaci operací v Sýrii. Řekl to ministr obrany Šojgu. Podle ministerského mluvčího ale o nich budou ještě jednat ruští odborníci s experty z Pentagonu. Spojené státy ale spolupráci ve středu odmítly. „Nejsme připraveni spolupracovat na strategii, která je tragicky chybná,“ řekl ministr obrany Ashton Carter. USA jsou podle něj svolné pouze k rozhovorům s Ruskem o technických otázkách, například zajištění bezpečí pilotů.