Obama: Asad musí jít. Putin: Bez Asada to nepůjde

Rozprava v OSN

Obama: Asad musí jít. Putin: Bez Asada to nepůjdeNOVÉ
Barack Obama během svého projevu v OSN. Foto: FOTO: Jiří Ovčáček / Facebook
2
Svět

Echo24

V New Yorku začala v pondělí všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN. Svým vystoupením ji zahájil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jako čtvrtý v pořadí následoval americký prezident Barack Obama, po něm mimo jiné Vladimir Putin. Hlavním tématem řečnících státníků byla více než čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii.

Pan Ki-mun vůbec poprvé vyzval k tomu, aby se situací v Sýrii zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC). Během svého projevu uvedl, že „oběťmi barelových bomb a terorismu se i nadále stávají nevinní Syřané“ a že tyto „brutální zločiny nesmějí zůstat bez potrestání“. Barelové bomby jsou sudy naplněné trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli. Tyto bomby dokážou zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny. Kvůli nízké přesnosti jsou však velkým nebezpečím pro civilisty. Pan Ki-mun vypočetl, že klíčem k nalezení politického řešení pro Sýrii je těchto pět zemí: Rusko, USA, Saúdská Arábie, Turecko a Írán.

Obama jeho slova potvrdil, když uvedl, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu se všemi zeměmi, tedy i s Ruskem a s Íránem. Dodal nicméně, že aby bylo dosaženo konce války, syrský prezident Bašár Asad nesmí zůstat ve svém úřadu. Asad podle něj na poklidné protesty reagoval represemi a zabíjením a není schopen zemi dovést k míru.

Ruský prezident Putin však s Obamou nesouhlasil. Podle něj je odmítání spolupráce se syrskou vládou prezidenta Asada v boji proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS) obrovskou chybou. Kritizoval také vyzbrojování podle něj takzvané umírněné opozice, kterou podporuje Západ, nicméně jejíž členové se prý připojují k islamistům.

,,Měli bychom konečně uznat, že Asadovy ozbrojené složky a (kurdské) milice jsou těmi jedinými, kdo skutečně bojuje proti Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím v Sýrii,“ prohlásil Putin. Vyzval k tomu, aby vznikla širší koalice bojující proti terorismu. Klíčovou roli by v ní podle něj měly hrát muslimské státy. V této souvislosti vyzval i muslimské duchovní vůdce, aby využili svého vlivu a pokusili se odradit obyvatele od snahy připojovat se k islamistům.

Se svým projevem zde vystoupí i český prezident Miloše Zeman. Stane se tak ale až během úterní rozpravy – promluví v noci z úterý na středu SELČ a jeho projev by se měl týkat i boje proti Islámskému státu.

Čtěte také:

‚A děti panu prezidentovi k narozeninám zazpívaly‘

Merkelová sepsula šéfa Facebooku: ‚A co nenávistné příspěvky?‘