V Íránu padl rozsudek nad americkým novinářem. Verdikt není známý

V Íránu padl rozsudek nad americkým novinářem. Verdikt není známýNOVÉ
Jason Rezaian Foto: Foto: Twitter/Jason Rezaian
Svět

Íranské soudnictví

Echo24

Íránský soud vydal rozsudek v případu vězněného amerického novináře Jasona Rezaiana, který byl souzen pro špionáž. Informoval o tom dnes mluvčí ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí, neuvedl ale k verdiktu žádné podrobnosti. Není tedy jasné, zda byl novinář odsouzen, nebo zproštěn viny. Edžeí jen uvedl, že proti rozsudku je možné se odvolat.

Novinář íránského původu, který byl od roku 2012 vedoucím redakce listu The Washington Post v Teheránu, byl spolu s manželkou a dvěma fotografy zadržen loni v červenci v íránském hlavním městě. Všichni až na Rezaiana byli později propuštěni.

Devětatřicetiletý Rezaian se narodil ve Spojených státech, kde byl vychován a strávil tam většinu života. Má americké a íránské občanství, ale Írán koncept dvojího občanství neuznává a proces považuje za čistě íránskou záležitost. Soud se konal před revolučním tribunálem v Teheránu, což je speciální soud, který se zabývá politickými případy dotýkajícími se národní bezpečnosti. Novináři hrozí deset až 20 let vězení.

Redakce deníku The Washington Post dnes v reakci na zprávu o vynesení verdiktu reagovala jen sdělením, že zpráva o rozsudku je „zmatečná a vágní“ a že není jasné, co je obsahem rozhodnutí soudu.

Čtěte také: Polský agent se zamiloval do cizí špionky. A vyzradil tajemství

Související články