Roky vězení a stovky ran. Írán odsoudil umělce za urážku islámu
Více než 26 let za mřížemi a 421 ran vyměřil íránský soud dohromady třem umělcům, kteří ve svých dílech měli urážet islám. Dva z odsouzených, básnířka Fatemeh Ekhtesariová a její kolega Mehdi Musavi se provinili rovněž tím, že si na veřejnosti dali polibek na tvář a potřásli si rukou. O tvrdém rozsudku informovalo Rádio Svobodná Evropa.
Ekhtesariové přiřkl soud trest 11 a půl roku vězení, Musavi si za mřížemi odsedí devět let. Jejich právník Amir Raeisian pro Svobodnou Evropu uvedl, že oba byli potrestáni za svou poezii. „Žádná z básní, která byla u soudu jmenována, neobsahuje urážlivé termíny, a co je ještě důležitější, žádná z nich se netýkala muslimských svátostí. Ale to je interpretace soudu,“ řekl.
Oba spisovatelé byli rovněž odsouzeni k 99 ranám za „polibky na tváři a potřesení rukou s nepříbuznými příslušníky opačného pohlaví“. V Íránu je totiž podávání rukou na veřejnosti cizím osobám opačného pohlaví zakázáno.
Čtěte také: Brit dostane 350 ran bičem. V Saúdské Arábii vezl domácí víno
Musavi na sociálních sítích nazval celý rozsudek „vtipem“. „Doufám, že jednoho dne bude v této zemi taková spravedlnost, že nebude nikdo odsouzen k těžkému vězení za psaní básní a za lásku ke svobodě,“ napsal.
Třetím odsouzeným je oceňovaný filmař Keywan Karimi, soud mu vyměřil šest let ve vězení rovněž za urážení náboženství a 223 ran. „Nevím co se stalo, že bych měl jít na šest let do vězení,“ řekl pro Associated Press. „Mluvím o vládě, mluvím o společnosti, mluvím o graffiti, mluvím o dělnících,“ doplnil.
Všichni tři se hodlají proti svým rozsudkům odvolat.
Čtěte také: Íránská herečka políbila v Cannes prezidenta festivalu, teď jí hrozí bičování
Tvrdé rozsudky přišly v době, kdy aktivisté a lidskoprávní advokáti doufali, že nukleární dohoda Íránu se západními státy posílí pozici prazidenta Hassana Rohaniho, od něhož si slibovali větší míru svobody. Tento případ nicméně vysílá varovný signál, že konzervativnější složky moci včetně íránského soudnictví jakoukoli liberalizaci odmítají.
V posledních týdnech bylo odsouzeno k dlouhým letům vězení několik dalších umělců a aktivistů. U soudu skončil rovněž americko-íránský novinář listu Washington Post Jason Rezaian za údajnou špionáž. Jeho osud v současné době zůstává nezvěstný.