Šibeniční lhůty. Měsíce připravuje obvinění, pak žádá finanční správa odpověď do 15 dnů

FINANČNÍ SPRÁVA

Šibeniční lhůty. Měsíce připravuje obvinění, pak žádá finanční správa odpověď do 15 dnůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco spisy s obviněním proti podnikatelům nebo firmám mají často tisíce stran a jejich příprava se protahuje někdy na déle než rok, dostanou obvinění na svou obhajobu pouhých 15 dnů. Žádosti o prodloužení lhůty finanční správa odmítá, ačkoliv to zákon umožňuje. O další kontroverzní praxi informuje server Zdroj.cz.

Situace se týká odvolacího řízení, které vedou firmy či podnikatelé s Odvolacím finančním ředitelstvím (OFŘ) finanční správy. Podle daňových poradců je běžnou praxí, že úředníci často úplně změní svou argumentaci a po obviněném opět žádají rychlou odpověď. „Můj klient vede se správcem daně spor o nárok na odpočet DPH. Daňová kontrola začala již v červnu 2013. První kolo soudního sporu proti doměření daně firma u Nejvyššího správního soudu v prosinci 2016 vyhrála,“ popisuje jeden z případů pro Zdroj.cz člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.

Po rok a půl trvajícím odvolacím řízení se OFŘ rozhodlo změnit svůj právní názor, ale na doměření daně trvat dál. „Na vyjádření jsme dostali lhůtu 15 dní. Když jsme se šli podívat do spisu, zjistili jsme, že obsahuje více než 800 nových dokumentů, které mají cca 2 tisíce stran,“ dodal Hajdušek. Firma se tak pokusila na OFŘ obrátit s žádostí o prodloužení šibeniční lhůty 15 dnů. To však finanční správa zamítla.

Finanční správa se brání tím, že jí prodloužit lhůtu neumožňuje zákon. „Z daňového řádu plyne, že lhůtu není možné prodloužit, jde-li o lhůtu, se kterou zákon spojuje zánik práva,“ uvedl pro Zdroj.cz Lukáš Heřtus z finanční správy. Podle Davida Hubala z Unie daňových poplatníků to však není pravda. „Právní úprava a dostupná judikatura prodloužení této lhůty umožňuje, ale OFŘ nově začalo žádosti o prodloužení této lhůty zamítat a řízení ukončovat bez vyjádření účastníka řízení. Podle mého názoru je za tím snaha zbavit účastníka řízení obrany tím, že OFŘ záměrně vytváří časovou tíseň,“ řekl pro Zdroj.cz.

Daňový expert Ondřej Lichnovský, který se s podobnými případy chování finanční správy setkává podle svých slov také, upozornil, že se kvůli možnosti prodloužit lhůtu dokonce měnil zákon. „Od účinnosti daňového řádu, tedy 1. ledna 2011, zákon výslovně uváděl, že lhůtu pro toto vyjádření nelze prodloužit. Jen 3 měsíce poté však zákonodárce změnil názor, kdy onen zákaz lhůtu k vyjádření prodloužit vypustil,“ uvedl pro Zdroj.cz Lichnovský.

Tato změna měla úředníkům umožnit flexibilněji reagovat právě na situace, v nichž se odvolatel nestíhá ze závažných důvodů k obvinění vyjádřit, uvádí se v důvodové zprávě. Text důvodové zprávy je však podle ministerstva financí a OFŘ zavádějící a odporuje zákonu.


Čtěte dále: Soud zrušil firmu fotbalové ikoně Antonínu Panenkovi. Za chybějící účetnictví

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články