Soud zrušil firmu fotbalové ikoně Antonínu Panenkovi. Za chybějící účetnictví

rušení firem

Soud zrušil firmu fotbalové ikoně Antonínu Panenkovi. Za chybějící účetnictvíNOVÉ
Antonín Panenka Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/David Sedlecký

1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Populární fotbalové osobnosti a mistrovi Evropy z Bělehradu 1976 Antonínu Panenkovi se Městský soud v Praze rozhodl zrušit jeho firmu. Soud v odůvodnění udává, že společnost Panenka Fotbal Consulting nedodávala do obchodního rejstříku účetní závěrky. Na firmu legendy vršovického Bohemians Praha tak jako na jednu z prvních dopadla novela zákona o obchodních korporacích, která si klade za cíl donutit právnické osoby zveřejňovat o svém konání více dokumentů.

Někdejší reprezentant svou společnost zakládal společně se svým bývalým spoluhráčem Svatoplukem Bouškou, uvádí deník E15, který o zrušení soudem informoval jako první. „Neuložení účetních závěrek do sbírky listin za více účetních období soud posoudil jako opakované porušení povinnosti, čímž je dán důvod pro zrušení společnosti stanovený zákonem,“ píše v rozhodnutí pražského městského soudu soudkyně Zdenka Němcová. Podle ní soud Panenkově firmě povinnost zveřejňovat údaje o svém účetnictví několikrát připomněl. Nelíbilo se mu také, že společnost na uváděné adrese v zásadě nesídlí, i na to byla upozorněna.

Podle samotného fotbalisty Panenka Fotbal Consulting už nějakou dobu nefungovala. „Ta firma je uložená už kolik let u ledu. Spouštěli jsme to s panem Bouškou a ještě jedním pánem, který pak zemřel a kterého aktivita to hlavně byla. Takže já to nakonec i vítám, že je to tak vlastně vyřešené. Teď už by bylo ostatně pro mě i pozdě to podnikání nějak oživovat,“ sdělil E15 Panenka. Vzhledem k tomu, že firma už neprovozuje žádnou činnost, nereagoval tak ani na výzvy městského soudu.

Takzvané informační povinnosti se podle odborníků vyhýbá většina firem. Uživatel například v případě Panenkovy společnosti nalezne v obchodním rejstříku jen soudní rozhodnutí. Podle údajů poradenské firmy Bisnode neodevzdalo do konce července povinné dokumenty o své činnosti za rok 2017 celých 84 procent firem. „Většina profituje z nefunkčního systému, když tají své finance,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Bisnode Jiří Skopový. Možnost došlápnout si na neposlouchající subjekty dala soudům až nedávná legislativní úprava, která jim umožňuje firmy zrušit a nařídit jejich likvidaci.

Čtěte také: Dodavatel nezaplatil DPH. Finanční správa mu za to zlikvidovala společnost

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články