Dodavatel nezaplatil DPH. Finanční správa mu za to zlikvidovala společnost

Likvidace firmy

Dodavatel nezaplatil DPH. Finanční správa mu za to zlikvidovala společnostNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Podnikatel Martin Machura kvůli finanční správě přišel o fungující firmu, která byla na trhu dvaadvacet let. Kvůli kontrole berních úředníků a následnému podání zajišťovacích příkazů se tak společnost Lija dostala z miliardových obratů až na samé dno insolvence. Nejvyšší správní soud pak po třech letech zrušil zajišťovací příkazy a dal za pravdu jejímu majiteli. Sám poškozený podnikatel deníku Echo24 přiblížil, jak jednoduché je, když si Finanční správa klekne na prosperující společnost.

Podnikatel Martin Machura založil společnost Lija v roce 1993, zabývala se obchodem s barevnými kovy. „Podstatou příběhu, proč jsme skončili, bylo, že v roce 2015 přišla Finanční správa s tím, že některý z naších dodavatelů nezaplatil DPH,“ řekl pro Echo24 Martin Machura.

Jeden z dřívějších rozsudků, který má redakce Echo24 k dispozici, uvádí, že si měl podnikatel přesto nárokovat odpočet daně. „V průběhu kontroly byly identifikovány řetězce obchodních korporací s účastí žalobce zapojených do obchodu s neželeznými výrobky či výrobky z nich, kdy žalobce stál na konci uvedeného řetězce komunikoval přímo se subjektem stojícím na počátku řetězce. V rámci řetězců jedna z korporací neodvedla daň a žalobce si ze stejného plnění nárokoval odpočet daně,“ uvádí rozsudek Krajského soudu v Ostravě.

Finanční správa se tak rozhodla uvalit na společnost s miliardovými obraty zajišťovací příkazy. „Jelikož jsme asi byli první na ráně jako firma, která funguje, žije a z pohledu finanční správy má peníze, tak na nás berňák podal zajišťovací příkazy. Na základě příkazů jsme se ocitli v situaci, kdy jsme na sebe museli vyhlásit insolvenci,“ řekl dále Martin Machura. Podle dřívějšího rozsudku Krajského soudu v Ostravě vypočetla finanční správa úhradu za zdaňovací období duben až říjen 2013 celkem 114 540 611 korun.

Rozsudek Krajského soudu ve středu zrušil Nejvyšší správní soud v Brně, který zároveň stanovil správě uhradit náhradu nákladů řízení. Ta však činí pouhých 10 200 korun. „Po poradě s právníkem jsme se dohodli, že se k případu nebudeme vyjadřovat do doby, než nebude známé celé znění rozsudku,“ řekl krátce k rozhodnutí soudu Martin Machura.

Podobně se vyjádřila i Finanční správa, která zajišťovacími příkazy zlikvidovala společnost. „Finanční správa se k rozsudku vyjádří až se s ním řádně seznámí a zanalyzuje ho,“ řekla pro Echo24 mluvčí finanční správy Klára Křehlová.

Poškozený majitel zatím neví, jaké další kroky bude podstupovat při pokusu o náhradu škody. Dle něj závisí na zdůvodnění rozsudku. „Do té doby by to mohla být spekulace, protože zdůvodnění může být celá škála,“ řekl Martin Machura.

Finanční správa také neodpověděla na otázku, jestli bude po svých úřednících požadovat zplacení náhrady nákladů řízení. K tomuto kroku se přiklání například Unie daňových poplatníků. „Celá situace nemá jiné řešení, než po skutečných vinících důsledně vyžadovat plnění náhrady škody do výše čtyřapůlnásobku průměrného měsíčního výdělku. Jinak budeme stále čelit novátorským počinům úředníků, kteří si budou chtít v praxi ověřit své odvážné právní názory, za které dnes nenesou žádnou odpovědnost,“ řekl dříve pro Echo24 Ondřej Lichnovský z Unie daňových poplatníků.

„Naši klekli na FAU“

Nejznámější případ podaných zajišťovacích příkazů se odehrál v roce 2013 na společnost FAU. Finanční správa měla podezření, že se společnost měla vědomě zapojit do podvodného řetězce firem, v němž nebyla placena DPH. Nejvyšší správní soud nakonec uznal, že zajišťovací příkazy byly podány nezákonně kvůli tomu, že úředníci po společnosti vymáhali daň za jeden obchod dvakrát. Společnost je nyní v konkurzu.

V srpnu 2017 se na veřejnost dostala nahrávka, která o likvidaci společnosti pojednávala. Na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman na ní mluvil tehdejší ministr financí Andrej Babiš. „To FAU Přerov jde do pi*e. Zase, shoda náhod. Já jsem zprivatizoval v roce 1997 Prechezu (společnost sídlící ve stejném areálu jako FAU – pozn. red.) a oni před tou privatizací vyčlenili, prodali, vlečku nějaký firmě a ta skončila. Takže vlečka v mojí chemičce patří týmto zm*dům,“ řekl Andrej Babiš na nahrávce.

Policie nicméně obvinila kvůli daňovým únikům jednatele společnosti FAU Vojtěcha Csabiho a dalších šestnáct lidí. Podle kriminalistů firma spadající pod FAU před lety neodvedla daň z přidané hodnoty ve výši přes 200 milionů z obchodu s naftou.

Žalobce navíc 19. června zamítl všechny stížnosti proti zahájení trestního stíhání v případu. „Stížnosti jsme zamítli jako nedůvodné. Na případu se bude dál pracovat, bude standardní vyšetřování a poté se uvidí,“ uvedl státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství Karel Studený. Vyšetřování potrvá podle něj ještě několik měsíců, do případu jsou totiž zapojeni také cizinci, doplnil žalobce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Finanční správa zlikvidovala firmu s miliardovým obratem

Spolumajiteli firmy FAU byl obstaven majetek za desítky milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články