Ukrajinci čekali na den D. Pozornost Ruska teď odvádí obří cvičení s Čínou
UKRAJINSKÁ PROTIOFENZÍVA
Ukrajinská armáda začala s dlouho plánovanou jižní protiofenzívou. Aktivně se na ni připravovala několik posledních týdnů, kdy ukrajinské dělostřelectvo opakovaně zasahovalo strategické cíle, jako jsou mosty, ruské sklady zbraní a pohonných hmot. Podle analytika Lukáše Visingra nejspíš Ukrajinci stanovili termín útoku cíleně na konec srpna. Na začátek září totiž ruská armáda naplánovala spolu s Čínou velké vojenské manévry na východě.
Ukrajinské úřady v pondělí oznámily, že armáda začala s plánovanou ofenzívou na jihu země. Tu avizoval prezident Volodymyr Zelenskyj už v červnu. Podle ukrajinských médií, která se odvolávají na armádní zdroje, se útočícím vojskům podařilo v Chersonské oblasti na některých místech prolomit první linii ruské obrany. Půdu pro postup jižním směrem začalo připravovat ukrajinské dělostřelectvo už během noci na pondělí.
Ukrajinský postup směřující k opětovnému získání přístupu k Černému moři je klíčový i pro oživení tamní ekonomiky, protože Ukrajina bude schopna znovu ve větší míře vyvážet obiloviny, zejména pšenici.
Podle spolupracovníka redakce a vojenského analytika Lukáše Visingra jsme byli v posledních týdnech svědky přípravy na tuto operaci. „Docházelo k ničení strategických cílů jako mosty, sklady a podobně. Teď začíná první fáze, ale zatím se nezdá, že by docházelo k velkým přesunům jednotek. Dneškem se ale změnilo to, že Ukrajinci začali pomocí raketometů MLRS a HIMARS napadat ruské pozice na frontě, do teď totiž útočili pouze na pozice v týlu. Uvádí se, že Rusové tam mají 20 až 25 tisíc mužů a v podstatě nemají žádné efektivní zásobování, nemluvě o možnostech ústupu,“ popisoval situaci na začátku týdne analytik. Přes největší ukrajinskou řeku Dněpr, která protéká oblastí, nyní funguje pouze jakýsi pontonový přívoz a veskrze všechny důležité mosty byly již zničeny.
„Probíhá tam už ukrajinský průzkum. Směr postupu je ale nejasný. Existují jen náznaky, že postupují směrem od Kriveho Rohu na jih. Původně se spíš předpokládalo, že půjdou od Mykolajivu na východ. Zřejmé je, že se tam něco děje a vážného, protože Rusové už oficiálně mluví o evakuaci Nové Kachovky,“ dodává Visingr.
Oblast ovládali prakticky od začátku války jednotky proruských separatistů a ruská armáda. Moskvou dosazená samospráva nejdříve informace o ukrajinské protiofenzívě vyvracela a dokonce ji nazvala „iluzí“. „Nikdo nikam nepostupuje, nikdo neustupuje. Všechno je to výmysl. Žijeme v klidu,“ řekl podle agentury TASS dosazený zástupce šéfa oblastní správy Kirill Stremousov. Krátce poté však sama ruská strana potvrdila evakuaci města Nova Kachovka, které mělo zasáhnout několik ukrajinských raket.
Podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl v Beryslavi nedaleko Nové Kachovky zasažen strojírenský závod, kde byly rozmístěné ruské jednotky. Zásah podle něj utrpěl také sklad zbraní a munice v obci Havrylivka. Výbuchy jsou slyšet i ze samotného Chersonu, uvedla televize Suspilne.
S aktuální ukrajinskou ofenzívou podle něj souvisejí i početné útoky na ruské vojenské cíle na okupovaném Krymu. V neděli Ukrajinci zasáhli i důležitou ruskou radarovou základnu na jižním cípu poloostrova. Útoky na Krymu podle Visingra s ofenzívou bezprostředně souvisejí.
Kolize s ruským cvičením na východě
„A strašně důležité je, že 1. září začíná na východě velké mezinárodní vojenské cvičení Vostok-2022, takže teď je celý ruský systém velení a logistiky zaneprázdněný tím cvičením. Je to nejlepší chvíle, kterou si Ukrajinci mohli vybrat, protože Rusové nevědí, co mají dělat. To není jednoduchý úkol. Je možné, že Ukrajinci celou dobu věděli, že zaútočí v tuhle chvíli, protože vhodnější termín by těžko hledali. Ruská logistika je nejvíc zatížená těsně před tím cvičením,“ míní Visingr.
Cvičení Vostok-2022 (Východ 2022), které ruský generální štáb plánuje už přes rok, se má zúčastnit více než 50 tisíc vojáků a 5 tisíc kusů zbraní a techniky, 140 letadel a vrtulníků a 60 lodí. Manévry se mají uskutečnit od 1. do 7. září v sedmi vojenských prostorech Východního vojenského okruhu a také v Ochotském a Japonském moři. Rusko ho i přes probíhající konflikt na Ukrajině neodložilo.
Manévry má řídit náčelník ruského generálního štábu. Zúčastní se ho také vojáci z Běloruska, Číny, Kazachstánu, Indie, Tádžikistánu, Mongolska a dalších zemí. Čínští námořníci mají podle ruského ministerstva obrany s uskupením ruské Tichomořské flotily ve vodách Japonského moře nacvičovat obranu námořních cest a ekonomických zón a také součinnost s pozemními vojsky.
Na ruské straně ukrajinské fronty se mezi tím zřejmě prohlubuje chaos. Deník Ukrajinska Pravda s odvoláním na několik zdrojů v ukrajinské armádě napsal, že se ze svých blíže neupřesněných pozic v Chersonské oblasti stáhl pluk separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) a na útěk se obrátili také ruští výsadkáři, kteří této jednotce měli poskytovat podporu.