Rána pro volební spojování stran? Koalici Čaputové chybělo necelých 1000 hlasů
slovenské volby
Slovenské parlamentní volby ukázaly jeden zajímavý fenomén, propadly v nich liberální strany posledních dvou prezidentů. Strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky se do parlamentu dostala pouze těsně s 5,77 procenty. Zjevně se ukázalo jako chybné rozhodnutí, že se bývalý prezident rozhodl nejít do koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu.
Samotná koalice Progresivní Slovensko/Spolu, ze která vzešla současná prezidentka Zuzana Čaputová nakonec zůstala těsně před branami parlamentu a propadlo tak přibližně 200 tisíc levicově-liberálních hlasů. Na koalici, která obdržela v sobotním hlasování 6,96 procenta hlasů, se vztahoval sedmiprocentní volební práh. Stranám, jež kandidovaly samostatně, stačilo pro postup do sněmovny získat alespoň pět procent hlasů. Tento neúspěch může mít zásadní dopad na vytváření předvolebních koalic také v českém prostředí.
Výsledek navíc ukazuje, že se v sobotu večer minuly průzkumy z tzv. exit pollů s realitou. Ty koalici Progresivní Slovensko/Spolu přikládaly 9,7 nebo 8,8 procent hlasů.
Koalice PS/ Spolu bude v nejbližších dnech přemýšlet, co dál po tom, kdy neuspěla. Lídr koalice Michal Truban o tom informoval na sociální síti. Trubana velmi mrzí, že koalice nebude moci reprezentovat lidi v parlamentu. "Zamyslíme se, opravíme věci a budeme i nadále bojovat za takové Slovensko, jaké si představujeme," uvedl.
Exit polly se letos moc netrefily – liberální koalice PS/Spolu není na 2./3. místě, ale mimo parlament, Smer-SD výrazně silnější pic.twitter.com/x3pD2tJA9j
— Michal Kubal (@MichalKubal) March 1, 2020
Neúspěchu liberálů si všímají také čeští politici. „K volbám v SR: Matovičova výhra je pro mě dalším příkladem širšího trendu “trumpizace” politiky: vítězí výrazní, kontroverzní lídři, co se s ničím moc nemažou a útočí na “první signální” voličů. Příznačné je, že propadli bezbarví, médii protežovaní “liberálové”(čaputovci, Kiska),“ uvedl na Twitteru europoslanec Jan Zahradil (ODS).
Čaputové koalice byla navíc považována za potenciálního koaličního partnera pro OLaNO. To by mohlo nakonec vytvořit koalici se Jsme rodina, SaS a Kiskovou stranou, které se před volbami shodně vymezovaly vůči Směru-SD. Taková koalice by obsadila ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měla by tak dostatek hlasů k prosazení ústavních změn. Matovič se v noci na dnešek vyslovil pro vytvoření právě takové koalice, která by měla v Národní radě ústavní většinu. Zmínil například potřebu bezpečnostních prověrek soudců, jejichž zavedení ale dříve ústavní soud zrušil.
Důležitou roli ve formování nového kabinetu bude mít právě prezidentka Zuzana Čaputová, která v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra a předtím podle tradice patrně pověří Matoviče sestavením nové vlády. Hlava státu podle svého mluvčího své kroky ohledně utváření vlády oznámí v pondělí. Dosluhující kabinet Petera Pellegriniho podá demisi po ustavující schůzi nového parlamentu, která se uskuteční do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb.
Čtěte také: Volby vyhrál Matovič a končí Ficovu éru. Kiska těsně prošel, strana Čaputové nikoli