Teď se začne jednat komu co za co, prohlásil pirát Bartoš k situaci po volbách
Vyjednávání o složení vládního kabinetu teprve nyní začne ve stylu „komu co za co“. Soudí tak šéf Pirátské strany Ivan Bartoš. Miloš Zeman bude chtít do jednání zasahovat. Podle Bartoše byl Andrej Babiš schopen pro svou vládu získat důvěru už v prvním kole, kdyby slíbil budoucí podporu programových bodů, jakými jsou například církevní restituce. V nedělních Otázkách Václava Moravce byl hostem i šéf komunistů Vojtěch Filip, podle něhož KSČM trvá na tom, aby sněmovní komisi pro kontrolu GIBS vedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček.
„Asi kdyby se rozhodl, že to takto udělá a sežene pro vznik té vlády výměnou za nějakou budoucí podporu programových bodů, ať je to církevní restituce, ať je to lithium, ať je to referendum, tak to asi také jde. Prostě teď se bude skutečně jako by vyjednávat komu co za co. Kdo by byl v té vládě, kdo by případně byl na ministerských postech,“ prohlásil Bartoš.
Dle Bartošových slov vyhrál Andrej Babiš říjnové sněmovní volby s programem, který by předseda Pirátů označil za „sociálnědemokratický moderní doby“. Bartoš nesouhlasil s tím, aby hnutí ANO zůstávalo nadále nevyhraněné. Vyzval k tomu, aby se „zpřehlednila stranická politika“ a premiér musel ukázat, kterým směrem chce v budoucnosti směřovat.
Bartoš rovněž uvedl, že znovuzvolený prezident Miloš Zeman v minulosti ukázal, že má tendence zasahovat do parlamentní politiky. „Prezident Zeman ty signály vysílal,“ řekl šéf Pirátů. „On to ale ve finále neovlivní. Ta dohoda bude na platformě Sněmovny, a to budeme v následujících týdnech řešit,“ dodal.
Předseda komunistů Vojtěch Filip v pořadu jasně prohlásil, že KSČM určitě nebude součástí vládní koalice. Zejména proto, že se s ní programově rozchází, a to především v zahraničně-politické orientaci.
Filip současně uvedl, že komunisté budou trvat na tom, aby sněmovní komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů vedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. Sněmovna Ondráčka do funkce nezvolila minulý týden, opozičním stranám vadila jeho činnost,coby příslušníka pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti v protidemonstračních zásazích v listopadu 1989. „Přijdeme znovu se Zdeňkem Ondráčkem,“ nechal se slyšet Filip. Odvolával se v prvé řadě na smluvené složení sněmovních komisí. „Má odbornou kvalifikaci, je schopen rozpoznat, co činí GIBS vůči příslušným orgánům,“ zastal se lídr KSČM Ondráčkovy osoby.