Hüner se pomátl. Chce-li dodatek k lithiu, nemá cenu s ANO dál jednat, říká Filip

Spor KSČM s ANO

Hüner se pomátl. Chce-li dodatek k lithiu, nemá cenu s ANO dál jednat, říká FilipNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Námluvy ANO a KSČM může ukončit lithium. Předsedovi KSČM Vojtěch Filipovi se nelíbí to, že chce ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podepsat dodatek k jeho těžbě. Podle Filipa by měl Hüner respektovat usnesení bývalé Poslanecké sněmovny. Předseda KSČM zároveň dodal, že pokud ministr dodatek k těžbě podepíše, nemá cenu s hnutí ANO dál jednat. Vysvětlení dodatku požaduje po vládě také ČSSD.

Ministr Hüner oznámil záměr podepsat dodatek k těžbě lithia u Cínovce v pátek. Odmítl ale zveřejnit jeho obsah, podepsat ho chce ale do týdne.

„Jednání bylo delší, než jsem předpokládal. Během něj jsme si vyjasnili vnímání memoranda, jeho obsahu a právní závaznosti. A abychom toto vnímání stvrdili i právně relevantním dokumentem, dohodli jsme se, že k memorandu uzavřeme dodatek do jednoho týdne,“ uvedl po jednání se zástupci společností EMH v Geomet Hüner.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit. Jeho návrh jsme předali partnerům. Ti řekli, že ho doplní o záležitosti, které vnímají ze své strany a s ohledem na ochranu akcionářů,“ uvedl dnes ministr. Zároveň řekl, že právo těžby cínoveckého ložiska nevychází z memoranda, ale z povolení geologického průzkumu.

Jednání ministra v demisi se ale nelíbí některým parlamentním stranám, zejména komunistům. „Ministr průmyslu a obchodu se hrubě provinil proti usnesení Poslanecké sněmovny o lithiu. Byly to strany KSČM, SPD a právě ANO, které usnesení o ochraně bohatství a přírodních surovin přijaly. A Hüner k tomu teď chce dělat dodatek. On se snad pomátl,“ kritizuje ministra předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle Filipa není jasné, v čí prospěch by dodatek byl. Spor kolem lithia navíc může ohrozit jednání KSČM s ANO ohledně možné podpory budoucí vlády. „Řekl jsem panu předsedu Babišovi, že jsem proti dodatku. Pokud chce ministr Hüner dodatek skutečně podepsat, tak s nimi (hnutí ANO – pozn. red.) nemá cenu dál jednat,“ řekl Filip deníku Echo24.

Redakce Echo24 oslovila šéfa KSČM poté, co se na sociálních sítích objevily spekulace o to, že si KSČM při jednání s ANO řekla o křeslo ministra průmyslu a obchodu. To Filip odmítl a uvedl, že za tím je právě spor o lithium.

Vysvětlení k možnému podepsání dodatku požaduje po vládě také ČSSD. „Předchozí Sněmovna přijala usnesení, aby memorandum bylo zrušeno. Hnutí ANO bylo to, které to v poslední fázi volební kampaně nafouklo. Oni tehdy říkali, že se jedná o zločin, že tam spatřují nějaké trestné činy,“ řekl Milan Chovanec (ČSSD), který je pověřený vedením strany. „Jak chcete dodatkovat dokument, o kterém prohlásíte, že vznikl nezákonně, možná na základě nějakého trestného činu?“ dodal.

Kauza lithium rozdmýchala spory těsně před parlamentními volbami

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO. Dnešní jednání bylo první, které Hüner od loňských voleb do Sněmovny s těžaři vedl.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou. Hüner už dříve uvedl, že ministerstvo zrušení memoranda zatím neplánuje. Generální ředitel Geometu Richard Pavlík loni v dubnu ČTK řekl, že by EMH uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, ať už soukromý, polostátní, nebo dokonce stát jako takový. Podle Hünera je vstup státu do holdingu jedním z možných řešení. „Variant pro diskusi s partnerem je ale celá řada,“ dodal.

Ve svém programovém prohlášení Babišova vláda uvádí, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Babiš před volbami několikrát upozornil na možnou provázanost EMH s Britskými Panenskými ostrovy. EMH na začátku ledna oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko uzavře s Australany dodatek k memorandu o těžbě lithia

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články