Volby v Hesensku vyhrála se ztrátou mandátů CDU, výrazně ztratila SPD. Uspěli Zelení, AfD je čtvrtá

Volby v Hesensku

Volby v Hesensku vyhrála se ztrátou mandátů CDU, výrazně ztratila SPD. Uspěli Zelení, AfD je čtvrtáAKTUALIZOVÁNO
Radost ve štábu CDU Foto:

Foto: Reuters

5
Svět
Sdílet:

Podle předběžných volebních výsledků z německého Hesenska vyhrála CDU s 27 %, druhá SPD výrazně neuspěla, když získala jen necelých 20 %, stejně jako Zelení, kteří si však polepšili téměř o 10 %. Čtvrtá Alternativa pro Německo (AfD) získala 13 %, do zemského parlamentu by se dostali ještě Svobodní demokraté (FDP) s 8 % a Levice (Die Linke) se ziskem 6 %.

Zatímco před pěti lety si CDU v Hesensku přišla na 38,3 procenta a SPD na 30,7 procenta, letos obě strany o více než deset procentních bodů oslabily. Pokud se potvrdí odhady, dosáhne CDU ve více než šestimilionové spolkové zemi svého nejhorší výsledku od roku 1966 a SPD dokonce od konce druhé světové války.

Pokles obou stran odpovídá do značné míry trendu na celonárodní úrovni, kde mají konzervativní unie CDU/CSU a SPD historicky nízkou podporu. O tom, že výsledky hesenských voleb výrazně souvisí s děním v Berlíně, svědčí i to, že 70 procent zdejších občanů je nespokojeno s celoněmeckou vládou. Před posledními volbami v roce 2013 jich přitom bylo jen 44 procent.

Ze slabosti CDU a SPD dokázali v Hesensku vytěžit především Zelení, kteří podle odhadu dostali 19,5 procenta hlasů, což je jejich dosud jednoznačně nejlepší výsledek v této zemi. Ve volbách před pěti lety měli 11,1 procenta. Do zemského parlamentu směřuje s 12,6 procenta poprvé protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která tak už bude zastoupena ve všech 16 německých zemských sněmech.

Šestici parlamentních stran doplní svobodní demokraté (FDP) s asi 8 % a Levice se 6 %.

„Je to špatný výsledek, vítězem večera jsou Zelení,“ říká generální sekretář SPD

„To je špatný výsledek, SPD totálně prohrála. Vítězem večera jsou Zelení,“ přiznal pro televizi ZDF porážku v hesenských volbách generální sekretář a poslanec spolkového parlamentu Lars Klingbeil (SPD). Připustil, že na špatný výsledek ve významné spolkové zemi mohla mít i kritizovaná velká koalice (CDU/CSU+SPD) na úrovni spolkové vlády. 

„Je to pro naši velkou koalici důležitý signál. Musíme být důraznější,“ dodal Lars Klingbeil s tím, že se vedení strany bude špatným výsledkem v Hesensku zabývat na svém grémiu. Možnou změnu ve vedení sociální demokracie ale odmítl s tím, že SPD má řádně zvolené vedení. 

Podle předsedkyně SPD je potřeba, aby velká koalice CDU/CSU a SPD lépe spolupracovala a neřešila své vnitřní spory veřejně.

V SPD by takový propad mohl vést k zesílení požadavků, aby strana na celoněmecké úrovni odešla z nejistě působící a často rozhádané vlády do opozice. V CDU se zase mohou začít množit zatím spíše ojedinělé hlasy, které zpochybňují, jestli by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat na předsedkyni.

CDU sice ztratila 11 % a získala 27,5 %, přesto se dosavadní zemský premiér Volker Bouffier radoval z vítězství. „Bolestivě jsme ztratili, ale viděli jsme, že se vyplatí bojovat. Naše nasazení se vyplatilo,“ chválil sebe a své spolustraníky Volker Bouffier.

Stranou, která z oslabení CDU a SPD nejvíce profituje, jsou Zelení, kteří mají šanci na zhruba 20 procent hlasů, což by byl jejich dosud jasně nejlepší výsledek v Hesensku. Do zemského sněmu znovu směřují také svobodní demokraté (FDP) a Levice s podporou kolem osmi procent. Poprvé se do něj podle všeho dostane protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), pro kterou by mohlo hlasovat asi 12 procent voličů. V případě očekávaného úspěchu bude už AfD zastoupena v parlamentech všech 16 německých spolkových zemí.

Kdo bude Hesensku příštích pět let vládnout, je zatím nejisté. Ministerský předseda Volker Bouffier (CDU) by si přál pokračování dosavadní koalice se Zelenými, která ale nemusí získat většinu. V úvahu by pak připadalo především několik různých trojkoalic. V té první – a zřejmě nejpravděpodobnější variantě – by se CDU a Zelení spojili ještě s FDP. Dalšími možnými koalicemi, které ale nakonec nemusejí dát dohromady většinu, jsou spojení SPD a Zelených s FDP, nebo s Levicí.

SPD požaduje změny ve spolkové velké koalici s CDU/CSU

„V Berlíně se musí něco výrazně změnit,“ nechal se slyšet generální tajemník sociálních demokratů Lars Klingbeil. Podobně hovořila i šéfka strany Andrea Nahlesová, která požaduje, aby koalice vytvořila jasný plán, jak bude dále postupovat. SPD pak srovnáním skutečnosti s plánem, o němž chce s vedením strany jednat už v pondělí, posoudí, jestli pro ni má další účast na vládě smysl.

V sociální demokracii se hlasy volající po odchodu z vlády velké koalice, která vede Německo už potřetí za poslední čtyři volební období, objevují stále častěji. Souvisí to mimo jiné s tím, že SPD stále přichází o voliče. V loňských parlamentních i v letošních zemských volbách v Bavorsku strana dosáhla nejhorších poválečných výsledků.

Nejinak tomu bude v Hesensku, kde SPD odhady přisuzují 19,8 procenta hlasů. Straníci už v souvislosti s tímto výsledkem hovoří o těžké porážce nebo hořkém dni. Lídr zdejší kandidátky Thorsten Schäfer-Gümbel také kritizoval dění v Berlíně, na které podle něj SPD v Hesensku výrazně doplatila.

Čtěte také: Klaus: Nejsou oslavy jen naší labutí písní? Nebe nad námi rozhodně není bez mráčků

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články