1 Bývalý prezident k výročí

Klaus: Nejsou oslavy jen naší labutí písní? Nebe nad námi rozhodně není bez mráčků

, NOVÉ

Témata: ,

Bývalý prezident Václav Klaus kritizoval nepozvání některých osobností na udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. „Jako prezident jsem nikoho nekádroval,“ řekl Klaus v nedělním pořadu Partie TV Prima. Oslavy 100. výročí založení Československa podle bývalého prezidenta Václava Klause Česko málo využilo k reflexi své současné situace, své pozice uvnitř Evropské unie. Přirovnal přitom unii k Rakousku-Uhersku a v nadsázce se ptal, zda svátek není labutí písní české státnosti. Nebe na námi prý rozhodně není podle Václava Klause bez mráčků. Kriticky se vyjádřil také k návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) a francouzského prezidenta Emanuella Macrona v Praze. Podle exprezidenta se jedná jen o PR.

Václav Klaus v rozhovoru v souvislosti s nepozváním některých významných ústavních činitelů a osobností České republiky na udílení státních vyznamenání na Hradě prohlásil, že „jako prezident nikoho nekádroval“. „Samozřejmě někdo nepřišel, ale byl jsem si vědom, že to není kvůli tomu, že by byl časově zaneprázdněn, ale chce tím něco demonstrovat. Ale do nerozesílání pozvánek jsem se nikdy nezapojil,“ řekl Klaus. 

Bývalý prezident by také uvítal obsáhlejší projev svého nástupce Miloše Zemana během udělování státních vyznamenání. „Kdyby (Miloš Zeman) pronesl projev a bylo to něco víc než debata o jednotlivých vyznamenáních osobností, to bych si přál. Možná to ode mě neslyší rád, ale já mu tu větu říkám i do očí. 28. říjen si zaslouží vážnější projev,“ dodal někdejší zakladatel ODS.

Uvedl také, že je příznivcem nižšího počtu vyznamenaných osobností. „Byl jsem vždy příznivcem malého počtu vyznamenaných. Myslím, že to je vzácnost a naprostá výjimečnost. Můj předchůdce dával až 70 vyznamenání, já zůstal u čísla 20. Myslím, že nejvíc jich bylo 22,“ řekla bývalá hlava státu.

„Národ Francouzů nemám rád,“ komentoval Klaus Macronova slova o integraci EU

„Evropská unie je v rozkládajícím se stavu, a ti dva dominantní představitelé Evropské unie mají strach, aby se země visegrádské čtyřky, té střední Evropy, nějak nezačaly od jádra unie vzdalovat, tak oni spěchají do Prahy, aby říkali: I my, velcí Francouzi, i my, velcí Němci, bereme Českou republiku na zřetel! To není nic jiného než jejich public relations,“ řekl Klaus.

Za pozoruhodné označil, že přijeli dva nejvýraznější představitelé národních států v Evropě. „Nepřijíždí žádný představitel Evropské unie, a tím se vracím ke svému bonmotu, EU by se měla přejmenovat na M+MU jako Macron, Merkelová unie,“ uvedl.

Macron před návštěvou Česka v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že EU potřebuje další integraci a nebude se ohlížet na země, které by ji chtěly jen blokovat. „Národ Francouzů nemám rád, klasická arogance,“ komentoval Václav Klaus Macronova slova. Větší integrace EU skloňovaná Macronem podle něj znamená pouze snahu o zvýšení vlivu Francie.

Čtěte také: Oslavy republiky v plném proudu: Státníci na Vítkově položili věnce, lidé stojí v dlouhých frontách

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.