Primátor vyhlásil nulovou toleranci cizincům, Škoda Auto se ‚boleslaváctvím‘ cítí zneužita

Primátor vyhlásil nulovou toleranci cizincům, Škoda Auto se ‚boleslaváctvím‘ cítí zneužitaAKTUALIZOVÁNO
Plakát Raduana Nwelatiho Foto:

Foto: Printscreen/Facebook Raduana Nwelatiho

Domov

Škoda proti primátorovi

drb Echo24

Boleslavská automobilka Škoda Auto se v dopise zaslaném primátorovi města Mladá Boleslav Raduanu Nwelatimu (ODS) vymezila proti jeho kampani, v rámci které vyhlašuje nulovou toleranci přestupkům z řad cizinců, kteří ve městě automobilů pracují. Podle představitelů firmy zneužívá politik jméno Škoda Auto.

„V souladu s etickým kodexem Škoda Auto je pro nás klíčovou hodnotou rovnost šancí a rovné zacházení. Zásadně odmítáme jakoukoli formu diskriminace na základě etnické či národností příslušnosti, pohlaví, vyznání, světového názoru, věku, postižení, sexuální orientace, barvy pleti, politických postojů, sociálních důvodů či ostatních znaků,“ píše automobilka v dopise, pod kterým jsou podepsaní člen představenstva Bohdan Wojnar a vedoucí vnějších vztahů Michal Kadera. Redakce deníku Echo24 má jeho kompletní znění k dispozici.

Primátor na svém předvolebním letáku, který na Facebooku zveřejnil 21. srpna, uvedl, že je pro „nulovou toleranci cizincům, kteří nedodržují naše zákony.“ „Boleslav je Boleslaváků. Chceš tu pracovat? Dodržuj pravidla! Jinak tě tu nechceme,“ stojí v příspěvku, který vyvolal mnoho negativních reakcí. Spousta místních občanů ale naopak jeho prohlášení přímo v komentářích schvaluje. Plakáty s tímto sloganem již visí v ulicích.

„Nejsem vůbec proti cizincům, naopak. (Já) jsem i napsal na facebooku, že vnímám to, že se bez zahraničních dělníků neobejdeme. Na druhou stranu já chci, aby tady byli dělníci, kteří se budou chovat slušně. A ti, co se nebudou chovat slušně, tak ať si jedou pracovat někam jinam,“ řekl ve čtvrtek Nwelati s tím, že dopis zatím nečetl. Aktuální primátorovo vyjádření se snažila redakce deníku Echo24 zjistit, politik však nebral telefony a na zaslanou SMS zprávu nereagoval.

Škoda Auto v dopisu uvádí, že z téměř 24 000 kmenových zaměstnanců je cizinců deset procent, prakticky bez výhrady má jít o občany z Polska a Slovenska, kteří se protiprávního jednání prakticky nedopouštějí.

„Zvolená tonalita vašich výroků je z našeho pohledu v rozporu s našimi hodnotami i s dobře se rozvíjející spoluprací mezi naší společností a městem,“ uvádí Škoda v dopise.

Nulová tolerance platí podle Nwelatiho pro všechny, kteří nedodržují zákony, 90 procent přestupků mají podle něj na svědomí právě cizinci. „Je logické, že zmíním na billboardu je a nebudu zmiňovat ten zbytek, těch deset procent. Ale to neznamená, že nulová tolerance bude jen pro cizince, ta bude pro všechny,“ dodal primátor.

Automobilka v dopisu zmiňuje také to, že i pro ni je důležité téma bezpečnosti v regionu. Firma zmiňuje například osmimilionový příspěvek na kamerový systém nebo nový vůz pro městskou policii. Rozvojový fond automobilky má podle dopisu podporu bezpečnosti jako jednu z priorit.

Jedna z nejvýznamnějších českých firem vydala ještě nad rámec dopisu primátorovi tiskovou zprávu, v níž popisuje, jak pomáhá zlepšovat bezpečnost regionu. „Vnímáme problematiku podpory bezpečnosti a prevence velice citlivě a chceme zásadně přispět jejímu zlepšení. Proto jsme v rámci spolupráce s městem v minulosti investovali přes 8 mil. Kč do kamerového systému a v loňském roce darovali Městské policii vůz ŠKODA Octavia. V rámci rozvojového fondu jsme v letošním roce odsouhlasili další investice do kamerového systému, nových vozů pro Městskou policii i materiálního vybavení jejích příslušníků za více než 14 mil. Kč. Další prostředky z tohoto fondu budou v následujících 3 letech směřovat do zlepšení veřejných prostranství a proměny tváře města,“ uvádí automobilka.

„Na posledním společném jednání s vedením společnosti před třemi týdny pan primátor přislíbil jako protiváhu našich finančních příspěvků navýšit faktický stav městských policistů do konce roku na 70. Domníváme se, že to bude zásadní přispění ke zklidnění situace. Vždy preferujeme konstruktivní diskusi a konkrétní opatření. Rozvoj regionu je úzce spjatý s úspěchem naší společnosti. Věříme, že se nám konstruktivní spoluprací podaří situaci v krátkém čase zlepšit,“ píše společnost v tiskové zprávě.

Nwelati je primátorem Mladé Boleslavi nepřetržitě už od roku 2006. Celkem se o křeslo primátora ve městě automobilů uchází devět uskupení.

Ministerstvo vnitra chystá na nadcházející pondělí tiskovou konferenci, na níž představí nový model česko-slovensko-polských policejních hlídek, které budou mít za cíl ještě více posílit bezpečnost v mladoboleslavském regionu. Slavnostní akce se mimo jiné zúčastní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý, styčný důstojník slovenského policejního sboru gen. Ivan Ševčík a policisté policejních sborů Slovenska a Polska.

Čtěte také: „Boleslav Boleslavákům, nulová tolerance cizincům.“ Kontroverzní kampaň tamního primátora

Související články