1 zdraví hlavy státu

Zemřel? Vietnam spekuluje o zdravotním stavu prezidenta. Týdny se nikde neukázal

, NOVÉ

Témata: ,

Vietnamský prezident Nguyen Phu Trong se už tři týdny neobjevil na veřejnosti, v zemi se tak začíná spekulovat o jeho smrti. Informoval o tom zpravodajský server BBC, podle nějž nejistota ještě zesílila po páteční neúčasti 75letého prezidenta na pohřbu bývalé hlavy státu.

Nejvyšší představitel Vietnamu zmizel z očí veřejnosti po 14. dubnu. Spekulace o jeho úmrtí, ventilované zejména na sociálních sítích, umocnila jeho nepřítomnost na státním pohřbu bývalého prezidenta z 90. let Le Duc Anha.

Státní média důvod neúčasti současné hlavy státu na smutečním obřadu nevysvětlila. Ještě před ním však mluvčí vlády sdělil, že prezidentovo zdraví ovlivnila „vysoká pracovní zátěž a počasí“. Podle něj se prezident brzy vrátí do práce. To však vyvrátila neúčast na pohřbu.

„Loni v listopadu schválil Vietnam zákon, který označil informace o zdravotním stavu čelných stranických funkcionářů a vládních představitelů za ‚státní tajemství‘ s cílem uchránit je od zhoubných spekulací a údajných ‚protivládních útoků‘ nepřátelskými silami,“ řekl editor vietnamského vysílání BBC Giang Nguyen.

„Tento zákon, byť ještě nevstoupil v platnost, přinutil místní novináře, aby byli ohledně informování o údajné nemoci prezidenta Nguyena Phu Tronga velice ostražití. Prostor vyplnily sociální sítě a zahraniční média, která spekulují o jeho stavu,“ dodal.

Navzdory vyššímu věku a pověsti konzervativního ideologa se prezident ve Vietnamu těší značné oblibě díky protikorupční kampani, která vedla k zatčení bývalých ministrů a policejních důstojníků.

Prezident se v únoru setkal se severokorejským lídrem Kim Čong-unem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při summitu těchto dvou státníků ve vietnamské metropoli Hanoji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.