Zemřel? Vietnam spekuluje o zdravotním stavu prezidenta. Týdny se nikde neukázal

zdraví hlavy státu

Zemřel? Vietnam spekuluje o zdravotním stavu prezidenta. Týdny se nikde neukázalNOVÉ
Nguyen Phu Trong Foto:

FOTO: Tiskový odbor vietnamského prezidenta

Svět

Echo24

Vietnamský prezident Nguyen Phu Trong se už tři týdny neobjevil na veřejnosti, v zemi se tak začíná spekulovat o jeho smrti. Informoval o tom zpravodajský server BBC, podle nějž nejistota ještě zesílila po páteční neúčasti 75letého prezidenta na pohřbu bývalé hlavy státu.

Nejvyšší představitel Vietnamu zmizel z očí veřejnosti po 14. dubnu. Spekulace o jeho úmrtí, ventilované zejména na sociálních sítích, umocnila jeho nepřítomnost na státním pohřbu bývalého prezidenta z 90. let Le Duc Anha.

Státní média důvod neúčasti současné hlavy státu na smutečním obřadu nevysvětlila. Ještě před ním však mluvčí vlády sdělil, že prezidentovo zdraví ovlivnila „vysoká pracovní zátěž a počasí“. Podle něj se prezident brzy vrátí do práce. To však vyvrátila neúčast na pohřbu.

„Loni v listopadu schválil Vietnam zákon, který označil informace o zdravotním stavu čelných stranických funkcionářů a vládních představitelů za ‚státní tajemství‘ s cílem uchránit je od zhoubných spekulací a údajných ‚protivládních útoků‘ nepřátelskými silami,“ řekl editor vietnamského vysílání BBC Giang Nguyen.

„Tento zákon, byť ještě nevstoupil v platnost, přinutil místní novináře, aby byli ohledně informování o údajné nemoci prezidenta Nguyena Phu Tronga velice ostražití. Prostor vyplnily sociální sítě a zahraniční média, která spekulují o jeho stavu,“ dodal.

Navzdory vyššímu věku a pověsti konzervativního ideologa se prezident ve Vietnamu těší značné oblibě díky protikorupční kampani, která vedla k zatčení bývalých ministrů a policejních důstojníků.

Prezident se v únoru setkal se severokorejským lídrem Kim Čong-unem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při summitu těchto dvou státníků ve vietnamské metropoli Hanoji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.