1 britský diplomat sovětským špionem

Britský diplomat spolupracoval se Sověty, ukázaly nově zveřejněné dokumenty

, NOVÉ

Témata: , , ,

Po více než sedmdesáti letech vyšel najevo skandál bývalého britského diplomata a reportéra deníku Daily Telegraph Davida Floyda. Ten díky své znalosti ruštiny pracoval také jako překladatel britské vojenské mise v Moskvě. Nyní se však ukázalo, že nešlo o jeho jediné spojení se Sovětským svazem. Floyd jako špion posílal do Moskvy důležité vládní dokumenty. Informuje DailyMail a Sunday Times.

David Floyd byl již za svého studia na Oxfordské univerzitě aktivním komunistou. Nově zveřejněné dokumenty ukazují, že během své diplomatické kariéry aktivně spolupracoval se sovětskými tajnými službami. K této spolupráci se přiznal v roce 1951, krátce po vypuknutí podobného skandálu, tzv. Cambridgeské pětky. Britská reprezentace však tuto informaci utajila.

Jonathan Haslam z Princetonské univerzity uvedl, že britská tajná služba měla k utajení případu závažné důvody. Nemohla si dle jeho slov dovolit další skandál, související se skutečností, že její lidé pracují pro Moskvu. Dalším důvodem bylo udržení míru, podle Haslama bylo zcela zásadní, aby se k těmto informacím nedostali Američané.

Po svém působení v Moskvě působil Floyd také na ambasádách v Praze a v Bělehradě. Po návratu z Bělehradu nastoupil v roce 1951 do deníku Telegraph, kde zůstal více než 30 let.

Případ Floyda není první

Floyd je tak dalším z dosud odhalených sovětských špionů v řadách britské poválečné diplomacie. DailyMail připomíná tzv. Cambridgeskou pětku. Jde o skupinu diplomatů, kteří byli usvědčeni ze špionáže. Kim Philby, Guy Burgess, Donald Maclean se na Univerzitě v Cambridgi, kde všichni studovali, setkali se Anthonym Bluntem, který na univerzitě přednášel. Ten v atmosféře druhé světové války získal všechny tři studenty pro podporu sovětské myšlenky. Všichni čtyři však zůstali SSSR věrni i po skončení války. Všichni čtyři následně pracovali v různých funkcích v rámci britské diplomacie. Všichni byli posléze usvědčeni ze spolupráce se sovětskými tajnými službami. Jméno pátého člena nebylo nikdy oficiálně zveřejněno.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.