Krnáčová napsala thriller o „nesmlouvavém primátorovi“ a chce na magistrát

Z primátorky spisovatelkou

Krnáčová napsala thriller o „nesmlouvavém primátorovi“ a chce na magistrátNOVÉ 1
Domov

Echo24

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si splnila svůj sen o sepsání vlastní knihy. Již na jaře by totiž vydavatelství Mladá fronta mělo vydat její thriller ze zákulisí pražské politiky s názvem Hybris (v edičním plánu je chybně uveden jako Hydra). O ambicích stvořit literární dílo přitom exprimátorka mluvila poprvé už téměř před pěti lety.

„Když jsou nalezena v pražské Kolbence dvě ohořelá těla, všichni se domnívají, že jsou to bezdomovci. Mrtvoly není možné identifikovat. Nikomu nechybí. Na pozadí vyšetřování brutální vraždy se odvíjí příběh, který odhaluje praktiky z  prostředí komunální politiky, kde jsou úplatní volení zástupci lidu těsně spojeni s podnikateli a kde je možné si za patřičný obnos naklonit i státní zástupce. Když se na základě anonymu spustí vyšetřování dlouholetých korupčních praktik v  největší městské firmě, vše získává jiný rozměr,“ píše se v anotaci nové knihy. Nakonec je zmíněn „tvrdohlavý a nesmlouvavý primátor. Ten je trnem v oku všem: svému klubu, své straně a také zločincům.“

Příběh končící rozpletením mafiánské chobotnice by měla Mladá fronta dle svého edičního plánu vydat letos v dubnu. Redaktor nakladatelství Tomáš Dimter se pro Echo24 ke knize vyjádřil: U literatury (a platí to i pro žánrovou literaturu) není nikdy jasné, nakolik se příběh prolíná s fikcí. Nakolik do literatury vstupuje realita, je věcí autorské licence a čtenářovy schopnosti číst mezi řádky.“

Již brzy po svém nástupu na radnici se Krnáčová nechala slyšet, že funkce primátorky je pro ni obrovskou životní zkušeností. „Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. A pro mě je to obrovská životní zkušenost. Je to výborný materiál k tomu, abych – až odejdu z radnice – napsala další pokračování House of Cards, ale v Praze. Myslím, že to bude ukrutně zajímavé,“ řekla Krnáčová v roce 2015 v rozhovoru pro Hospodářské noviny s tím, že si již píše poznámky.

Zmínila také svou zálibu ve fantasy a sci-fi. „Svět komiksů a fantasy je mi blízký, jsou to dospělé pohádky, díky kterým si člověk řeší některé problémy a zapomene na tu každodennost,“ uvedla tehdy.

Cesta zpět na magistrát

V říjnu se Krnáčová stala místopředsedkyní hnutí ANO v Praze 6. Členové z šesté městské části ji rovněž nominovali jako svou kandidátku do vedení pražského ANO. Bývalá primátorka však touží i po návratu na pražský magistrát. Ten by ji mohla zajistit výhra ve výběrovém řízení na ředitele této instituce. Do něj se přihlásila počátkem prosince a zatím uspěla, když se stala jednou z šesti kandidátů, z nichž vzejde 14. ledna vítěz.

Exprimátorka během svého působení na pražském magistrátu proslula několika nevhodnými výroky. Například v březnu 2015 musela vysvětlovat, proč se znovu odložil termín otevření tunelového komplexu Blanka. „Asi jsou blbí. Když někdo hrabe tunel, tak s největší pravděpodobností tam je nějaká vlhkost,“ reagovala Krnáčová na dotaz, jak je možné, že jsou v projektech kabely, které neodolají vodě.

Když se měla za výrok omluvit, tak vše ještě zhoršila: „Zjistila jsem, že je tam mnohem více debilů, opět omluva.” Tunel Blanka pak označila za zločinné spolčení jak z městského rozpočtu vytáhnout co nejvíce peněz.

Podobnou pozornost vzbudil i výrok Krnáčové z loňského března, když se snažila v rozhovoru pro server Novinky obhajovat stav pražské každodenní dopravy: „Myslím, že co se týče dopravy, tak každý cizinec, který tady bydlí, nebo velvyslanec, se kterými se potkávám, tak jsou šťastni, že tady mají dopravu, jakou mají. Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál.“

Čtěte také: Krnáčová hlásí návrat do politiky. Zatím na post místopředsedkyní ANO Prahy 6